Sypialnia powinna być przestrzenią, która odpowiada nam w stu procentach. Z tego powodu przed wyborem jakichkolwiek elementów warto zastanowić się, co nam się podoba i jakie mamy potrzeby. Kwestie te warto rozważyć szczególnie w przypadku zakupu łóżka. Jak to wygląda w tym przypadku – czy lepiej sprawdzi się łóżko wysokie, czy też niskie? Poznaj odpowiedź!
Jaką wysokość ma standardowe łóżka?
Wiemy, że na rynku dostępne są łóżka niskie oraz wysokie. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, ile dokładnie mierzą poszczególne modele? Świadomość tego może okazać się dużą pomocą w wyborze. Okazuje się, że standardowe łóżka mają od 40 do 50 centymetrów. W tym przedziale znajdziemy produkty różnego rodzaju – drewniane, metalowe czy też tapicerowane. Gwarantują one optymalne podłoże, które zadowoli wielu użytkowników. To świetna opcja dla tych, którzy nie są jeszcze pewni tego, jaki artykuły preferują bardziej. Co więcej, idealnie wpasują się zarówno do większych, jak i trochę mniejszych sypialni. Wysokimi łóżkami najczęściej określamy takie modele, których wysokość wynosi od 55 do około 60 centymetrów. Należy jednak mieć na uwadze, że możemy znaleźć jeszcze masywniejsze produkty, liczące 70 centymetrów. Z drugiej strony możemy natrafić również na jedne z najniższych artykułów, którymi są łóżka japońskie. Sięgają one do około 30 centymetrów. Nie można ukryć, że różnica jest spora. To dlatego tak istotne jest, aby przed zakupem zastanowić się nad możliwościami. Tylko w ten sposób nie będziemy później żałować.
Czym wyróżniają się wysokie łóżka?
Wysokie łóżka to specyficzne produkty. Zazwyczaj kojarzą nam się z luksusowymi, eleganckimi przestrzeniami, lecz prawda jest taka, że posiadać je może każdy. Przed ich wyborem należy się jednak zastanowić, czy to odpowiednia opcja do naszej sypialni. Wysokie łóżka mają bowiem swoje własne właściwości. Na pewno docenimy je za wysoki komfort, jaki zapewniają. Zainwestowanie w wysoki materac i stelaż może korzystnie wpłynąć na nasz wypoczynek. Bez wątpienia jest to dobre rozwiązanie dla alergików – ze względu na dużą wysokość, do łóżka nie przedostaje się tyle zanieczyszczeń i kurzu, sprawiając, że łatwiej jest zachować optymalną higienę snu. Ich wielkim atutem jest ponadto łatwość wstawania. Spuszczając nogi z łóżka, nasze kolana zginają się w kącie 90 stopni, dzięki czemu możemy bez problemu się podnieść. Będzie to istotne szczególnie w przypadku seniorów lub osób, które zmagają się z chorobami bądź problemami z poruszaniem. Dzięki wysokiemu łóżku będą mogli szybko i sprawnie zacząć dzień bez doświadczania nieprzyjemnych dolegliwości. Stworzy ono bezpieczne i komfortowe otoczenie snu. W takich produktach nierzadko znajdziemy różne skrzynie bądź szuflady, w których możemy schować niepotrzebne drobiazgi. Co więcej, wiele większych łóżek wykonanych jest w dekoracyjnym, szykownym stylu, z ozdobnymi nóżkami czy elementami. Jeśli się w nie zaopatrzymy, zyskamy mebel, który będzie się świetnie prezentował i doda naszemu wnętrzu elegancji. Warto zastanowić się ponadto nad stelażem, takim jak Hilding Select Expert, który na pewno zagwarantuje nam wspaniałą wygodę.
Nie można jednak ukryć, że wysokie łóżka mają swoje wady. Po pierwsze, zajmują bardzo dużo miejsca. Są masywne i postawne, zabierając większość wolnej przestrzeni w naszej sypialni. Z tego względu nie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, ponieważ znacznie je zmniejszą. Przed ich zakupem powinni wstrzymać się rodzice małych dzieci, jako że istnieje obawa, że maluch z niego spadnie i zrobi sobie krzywdę. Niskie osoby również mogą nie polubić tego rozwiązania, jako że wchodzenie i schodzenie na łóżko może sprawiać im wiele trudności.
Jakie są cechy niskiego łóżka?
Niskie łóżka to produkty, które mogą spowodować, że nasza sypialnia będzie wydawać się bardziej oryginalna i nowoczesna. Idealnie nadadzą się do popularnych obecnie stylów, takich jak minimalizm czy rustykalizm. Wpisują się w ideę prostoty, harmonii oraz oszczędzania przestrzeni. Dzięki nim sypialnia staje się bardziej przestrzenna, a do tego zyskuje ciekawy element. Zwolennicy japońskich aranżacji na pewno zainteresują się tym projektem. Niestety, niskie łóżko nie będzie dla wszystkich. Ze względu na bliską odległość do podłogi, potęguje ono ryzyko powstawania zanieczyszczeń. Do naszego łóżka zdecydowanie łatwiej dostają się bakterie oraz kurz, co może być niezwykle szkodliwe dla osób zmagających się z reakcjami alergicznymi. O wiele bardziej będziemy musieli tutaj dbać o higienę i dawać pościel i inne artykuły sypialniane do prania. Co więcej, niska struktura łóżka może utrudniać wstawanie i wzbudzać dyskomfort – tylko sprawne, aktywne osoby będą mogły korzystać z niej bez problemu.
Jak sprawić, aby łóżko było wyższe?
Łóżko, na którym śpimy, powinno być dobrze do nas dopasowane. Jeśli zapoznaliśmy się już z tym, czym wyróżniają się poszczególne modele, łatwiej będzie nam dokonać takiego wyboru, który nas nie rozczaruje. Okazuje się jednak, że nawet w momencie, w którym nie mamy środków na zakup całego nowego łóżka, możemy sprawić, aby stało się ono bardziej komfortowe. W przypadku zbyt niskiego łóżka istnieje kilka sposobów. Dobrą techniką będzie zakup wysokiego materaca, który doda całej konstrukcji kilku niezbędnych centymetrów. Przed wyborem materaca również powinniśmy zaznajomić się z cechami dostępnych modeli, ponieważ to, jakie będzie mieć właściwości, znacząco wpłynie na jakość naszego snu. Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów materacy, od piankowych po kieszeniowe. Wszystkie z nich znajdziemy na stronie www.hilding.pl, na której zakupimy sprawdzone artykuły o wysokiej jakości. Oprócz tego możemy zainwestować w specjalny topper na materac, który nie dość, że zwiększy wysokość łóżka, to jeszcze zapewni ochronę przed zabrudzeniami i zniszczeniami. Ponadto pomaga osiągnąć preferowaną twardość powierzchni. Wiele osób decyduje się również na wymianę nóżek – wystarczy zaopatrzyć się w nóżki o odpowiedniej długości i wstawić je w miejscu poprzednich. Dzięki temu wysokość łóżka zdecydowanie się zwiększy, a całość wciąż będzie się dobrze prezentować.
Zarówno wysokie, jak i niskie łóżka mają swoje zalety i przydatne właściwości. Ważne, aby dopasować je odpowiednio do naszych potrzeb i preferencji. Wtedy możemy być pewni, że zapewnimy sobie taką przestrzeń do snu, która zapewni nam najlepszy komfort i spowoduje, że będziemy zasypiać bez problemu.