Zbliża się wyczekiwana przez nas data – narodziny dziecka! Jednak zanim pójdziemy na porodówkę, warto zastanowić się, co zabrać ze sobą zarówno dla dziecka, jak i ciężarnej. Kwestia ta pozwoli nam uniknąć nadmiernej ilości rzeczy, a także sprawi, że już zawczasu będziemy gotowi. Zaleca się, aby spakować torbę na maksymalnie 2-3 dni hospitalizacji. Zaleca się również uszykowanie awaryjnego zestawu ubranek wraz z przyborami higienicznymi i pozostawieni go w domu w widocznym miejscu. W ten sposób nasz partner, członek rodziny lub przyjaciel będzie mógł nam go donieść. A na czym polega pakowanie torby do szpitala? Oto kilka wskazówek, które pomogą nam w jej przygotowaniu!

Dokumenty to podstawa

Dokumenty to podstawa i to niezależnie od powodu wizyty w szpitalu czy inne placówce. W tym przypadku kobieta musi pamiętać o zabraniu ze sobą karty przebiegu ciąży oraz wyników badań wraz z konsultacjami lekarskimi z okresu całej ciąży. Warto zatem zawczasu ułożyć je chronologicznie, aby można było je szybko odczytać. Dobrym pomysłem będzie także określenie daty kolorowym zakreślaczem – ułatwi to jej szukanie. Nie można zapomnieć także o dokumencie tożsamości, planie porodu, badanie grupy krwi czy dowodzie ubezpieczenia. Jeśli w czasie ciąży zdarzył się pobyt w szpitalu, to także należy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty z danej placówki wraz z wypisem. Spójrzmy także na listę badań dla rodzących, które zostały umieszczone na liście przez dany szpital. W końcu je też musimy mieć! Można to zrobić za pomocą strony internetowej placówki lub poprzez skontaktowanie się z położną.

Torba na poród dla mamy

Torba do szpitala, czyli co zabrać na porodówkęUwzględnia ona wszystkie niezbędne rzeczy dla przyszłej mamy. Obejmuje ona bieliznę w formie koszuli do porodu oraz koszuli nocnej – najlepszej z rozcięciem, które umożliwia karmienie. Sprawdzą się także wygodne ubrania, w tym szlafrok i skarpetki. Podstawą są także przybory toaletowe, kosmetyki, ręczniki oraz wilgotne chusteczki. Spakujmy także:

  • podkłady poporodowe, ginekologiczne – są one chłonne, przez co sprawdza się przy krwawieniach po porodzie, którym zwykła podpaska nie da rady,
  • podkłady higieniczne – kładziemy je na łóżko, zabezpieczając pościel przed zabrudzeniem,
  • specjalne majteczki siatkowe lub flizelinowe – przepuszczają powietrze,
  • preparaty do higieny krocza – przydadzą się produkty z benzydaminą, oktenidyną czy ginekologiczne płyny do higieny intymnej.

Akcesoria do karmienia noworodka

Zostały one umieszczone w osobnej kategorii, abyśmy na pewno o nich nie zapomniały. Uwzględniają one poduszkę fasolkę lub jasiek do karmienia, które są dobrą inwestycją służącą także po wyjściu ze szpitala. Oprócz tego przydadzą się wkładki laktacyjne zapobiegające brudzeniu bielizny i ubrań pokarmem. Nie zapominajmy także o uwzględnieniu kremu na brodawki, a także odciągacza pokarmu czy preparatów wspomagających laktację. Wiele pań podchodzi sceptycznie do tej kwestii, gdyż można wstrzymać się z nimi, aż produkcja mleka się nie unormuje. Czasem okazuje się, że w ogóle nie są potrzebne.

Wyprawka dla dziecka

Tutaj należy wziąć pod uwagę przede wszystkim kilka tetrowych pieluszek oraz opakowanie pieluch jednorazowych. Świetne na początek będą dermokosmetyki dla niemowlaka, z czego przede wszystkim przyda nam się krem przeciw odparzeniom pod pieluszkę. Preparaty te powinny być opisane „od pierwszych dni życia” lub „od urodzenia”. Oczywiście nie może zabraknąć ubranek, kocyk oraz śpiwór czy rożek!

Co powinien zabrać ze sobą przyszły tata?

Przy porodzie rodzinnym również przyszły tata powinien być przygotowany na spędzenie kilku dni w szpitalu. Oprócz podstawowym rzeczy będzie potrzebował obuwia na zmianę, a w niektórych szpitalach zestawu ubrań jednorazowych składających się z fartucha i maski. Będzie miał zdecydowanie mniej do zabrania, a więc może dodatkowo wyposażyć swoją torbę w jedzenie i picie dla siebie oraz kobiet. Najlepiej, aby u niego znalazły się także wszelkie przedmioty, które dodadzą nam na otuch lub zajmą czas. Do nich zalicza się telefon, e-book, książka czy inne przedmioty. Nie można również zapomnieć o ładowarce!

O jakich rzeczach warto dodatkowo pamiętać?

W pierwszej kolejności nie można zapomnieć o zdrowym wypoczynku. W domu zapewnić nam go może komfortowy materac Hilding Flamenco oraz akcesoria sypialniane dostępne na www.hilding.pl czy też w sklepie internetowy SleepingHouse. Jednak dla własnego komfortu warto zastanowić się nad zabraniem małej poduszeczki, koca czy chociażby pościeli. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej wyspać się w innym miejscu. Pamiętajmy jednak, że kwestia ta jest indywidualna. Oprócz tego przy pakowaniu pamiętajmy, aby każdego spakować osobno – rzeczy dla przyszłej mamy do jednej torby, a dla dziecka do drugiej. W ten sposób unikniemy niechcianego chaosu. Zaangażujmy także partnera lub osobę, która będzie nam towarzyszyć do pakowania, gdyż w ten sposób będzie wiedziała, w którym miejscu są takie rzeczy. Najlepiej, aby wszystko było umieszczone w osobnych, zapinanych plastikowych torebkach. Istotną kwestią jest opisanie ich za pomocą karteczek. Wówczas wszystko jest jasne i czytelne. Ponadto wszystkie rzeczy, które będą potrzebne od razu, powinny być spakowane na wierzch. Nie denerwujmy się również, że czegoś nam zabrakło, gdyż wiele szpitali ma na wyposażeniu najpotrzebniejsze rzeczy, a także daje możliwość zakupienia ich w szpitalnym sklepiku. Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać, jest zmycie lakieru. Jest to ważne, gdyż w razie jakichkolwiek komplikacji kolor płytki może być ważną informacją o stanie zdrowia. Co więcej, mocno napigmentowane i ciemne lakiery mogą zaburzyć odczyt pulsometru, a to wprowadza w błąd lekarzy dbających o kobietę rodzącą. Zaleca się także obcięcie paznokci.

Torba do szpitala powinna być przygotowana najpóźniej w 34. tygodniu ciąży. Wynika to z faktu, iż dziecko nie zawsze przychodzi na świat w określonym terminie i zdarzają się różne sytuacje. Co więcej, wcześniejsze przygotowanie rzeczy dla dziecka oraz ciężarnej pozostawia nam czas na ewentualne dokupienie brakujących przedmiotów. Nie ma co ukrywać – sama akcja porodowa również nie będzie tak nerwowa – w końcu wszystko już uszykowane!