Zdrowy tryb życia to podstawa utrzymania dobrej kondycji i uniknięcia chorób cywilizacyjnych. Najważniejsze aspekty funkcjonowania, które wpływają na zdrowie organizmu, to ruch, sen i dieta. Jak zachować zdrowy balans? Jakie nawyki warto wprowadzić do codziennej rutyny?

Zdrowy tryb życia – dlaczego warto o niego dbać?

Prowadzenie zdrowego trybu życia​​ to podstawa w profilaktyce różnych chorób przewlekłych. Cukrzyca, nowotwory, otyłość, czy choroby serca – regularny ruch, sen i zdrowa dieta mogą znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Osoby dbające o zdrowe nawyki z reguły cieszą się lepszym stanem zdrowia, a tym samym – dłużej żyją. Zdrowy tryb życia to również kontrolowanie wagi. Zgrabna sylwetka nie tylko ogranicza ryzyko zachorowania m.in. na nadciśnienie i cukrzycę, ale również podnosi samoocenę.

Jednak zdrowy tryb życia to nie tylko unikanie chorób, a również poprawa jakości codziennego funkcjonowania. Z reguły osoby, które się zdrowo odżywiają i regularnie uprawiają sport, czują się bardziej energiczne, mają lepszy nastrój i są bardziej odporne na stres. Wynika to z tego, że podczas ruchu wydzielane są endorfiny, czasem określane mianem „hormonów szczęścia”. Osoby dbające o swoje ciało często cieszą się poczuciem większej kontroli nad swoim życiem.

Ruch, a zdrowie

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka. Co można zyskać dzięki systematycznemu uprawianiu sportu?

 • Ruch, sen i dieta - filary zdrowego trybu życiaKontrola wagi – podczas aktywności fizycznej są spalane kalorie. Dzięki temu można skutecznie zapobiegać nadwadze i otyłości, a jednocześnie dbać o wymodelowanie sylwetki, a tym samym podniesienie swojej samooceny.
 • Lepsza kondycja – systematyczny ruch poprawia kondycję i podnosi wyniki sportowe. Wpływa korzystnie na ogólną wydolność organizmu. Sprawia, że wzmocnieniu ulegają mięśnie, stawy i kości, a tym samym są bardziej odporne na obciążenia podczas treningu.
 • Zdrowy układ sercowo-naczyniowy – ruch jest niezwykle ważną częścią profilaktyki w zakresie nadciśnienia i chorób serca. Minimalna ilość umiarkowanej aktywności fizycznej w każdym tygodniu może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy, czy zawału.
 • Wydolność oddechowa – wydolność oddechową i pojemność płuc zwiększają przede wszystkim treningi typu cardio, takie jak pływanie czy bieganie.
 • Samopoczucie psychiczne – endorfiny wydzielają się podczas aktywności fizycznej, poprawiają nastrój i samopoczucie, a także ułatwiają prawidłową regulację emocji.
 • Lepszy sen – osoby aktywne fizycznie lepiej się wysypiają. Regularny ruch w połączeniu ze spaniem w dobrze wyposażonej sypialni – np. w artykuły sypialniane od marki http://www.hilding.pl/ – to recepta na nieskończone pokłady energii.
 • Zdrowe kości – wzmocnienie i kości i profilaktyczne zapobieganie osteoporozie można zawdzięczać ćwiczeniom obciążeniowym.

Sen – regeneracja to podstawa!

Dzisiejszy intensywny tryb życia sprawia, że wiele osób bagatelizuje wagę snu i zaniedbuje ten aspekt funkcjonowania organizmu. Jest to postępowanie, które w ogromnym stopniu szkodzi zdrowiu! To właśnie w nocy tkanki mają szansę się zregenerować, wówczas mózg przeprowadza procesy konsolidacji pamięci, a organizm dba o równowagę hormonalną. Jak zadbać o sen, aby zawsze czuć się dobrze i cieszyć się dobrym zdrowiem?

Przede wszystkim, ogromne znaczenie ma wyposażenie sypialni. Jego kluczowym elementem jest wygodny materac, taki jak Hilding Electro. Jego zadaniem jest gwarantowanie kręgosłupowi należytego podparcia. Materac warto wybierać z rozwagą. Powinien być dopasowany do potrzeb konkretnego użytkownika pod kątem twardości oraz rodzaju wypełnienia. Dodatkowo, w każdym łóżku powinna się znaleźć ergonomiczna poduszka, która zapewni komfort w obrębie głowy i szyi. Jednak łóżko to nie wszystko! Aby zapewnić sobie zdrowy sen, należy regularnie wietrzyć sypialnię. Optymalna temperatura i świeże powietrze ułatwiają zasypianie i utrzymanie głębokiego snu.

Jednak nawet idealnie urządzona sypialnia nie zapewni efektywnego snu wówczas, gdy wieczorna rutyna będzie pozbawiona jakichkolwiek zasad dotyczących higieny sypialnianej. Podstawa to uregulowanie zegara biologicznego. W tym celu warto jasno wyznaczyć sobie sztywne godziny snu. Warto też ograniczyć korzystanie z urządzeń emitujących światło niebieskie – najlepiej na minimum 60 minut przed położeniem się do łóżka.

Jak jeść, aby czuć się zdrowo?

Niemożliwe jest prowadzenie zdrowego stylu życia bez dbania o dietę. Dobrze zbilansowane posiłki powinny zapewniać organizmowi niezbędne witaminy i substancje odżywcze, a ich kaloryczność ma za zadanie umożliwiać utrzymanie zdrowej masy ciała. Jakich zasad przestrzegać, aby żywienie wspierało zdrowie i nie szkodziło organizmowi?

 • Białka, tłuszcze, węglowodany – w każdym posiłku powinny znaleźć się białka, tłuszcze i węglowodany. Aby nauczyć się takiego przygotowywania posiłków, warto początkowo korzystać z dobrze zbilansowanych przepisów, przygotowywanych przez dietetyków.
 • Różnorodność – w diecie powinny znaleźć się różnorodne warzywa i owoce. Warto eksperymentować i wykorzystywać w kuchni produkty sezonowe, zawierające duże ilości witamin i minerałów.
 • Suplementacja – czasem dla zachowania zdrowia, konieczne jest wprowadzenie suplementacji. Witamina D powinna być przyjmowana przez wszystkie osoby mieszkające w naszej szerokości geograficznej. Z kolei witamina B12 to obowiązkowy element diety każdego weganina i wegetarianina.
 • Regularność – układ pokarmowy najlepiej funkcjonuje wówczas, gdy posiłki przyjmowane są regularnie. Warto wyznaczyć sobie stałe godziny – gwarantuje to dobre samopoczucie i zmniejszenie ochoty na słodycze i dania typu fast food.

Na zdrowy styl życia składają się przede wszystkim dieta, sen i aktywność fizyczna. Warto dbać o te aspekty funkcjonowania, aby czuć się dobrze i cieszyć zdrowiem przez jak największą ilość lat.