Coraz częściej decydujemy się na urządzenie wnętrz, w tym sypialni, w stylu nowoczesnym. Niestety nie zawsze wiemy, jakimi dodatkami wypełnić pustą przestrzeń. W tej sytuacji niezwykłą dekoracją będzie mech. A jak go użyć i dlaczego rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością?
Nowoczesne wnętrze – czym się charakteryzuje?
Nowoczesne wykończenie domu, w tym sypialni, łączy prostotę z funkcjonalnością. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Jeśli chodzi o kolorystykę, to stawiamy tutaj głównie na odcienie bieli, szarości oraz czerni. Są to uniwersalne rozwiązania, które potrafią idealnie współpracować z większością wyposażenia. Aby całość wyglądała estetycznie, należy w precyzyjny sposób dobrać oświetlenie oraz meble. One również powinny odznaczać się stonowanymi odcieniami. Unikajmy jednak zbędnych zdobień, które mogą zaburzyć koncepcje całego pomieszczenia. Postawmy zatem na gładkie wersje w delikatnych barwach. Jeśli chodzi o ozdoby – im ich mniej, tym lepiej. Jeśli już na coś się zdecydujemy, to niech dana dekoracja podkreśla charakter wystroju, nadając wnętrzu unikalnego wyglądu. Istotnym elementem są tu także rośliny. A jakie?
Mech jako niezwykła dekoracja do wnętrz
Mech kojarzy nam się z zapachem lasu, jesiennymi spacerami oraz sezonem grzybobrań. Jednak od jakiegoś czasu coraz chętniej wykorzystuje się go do tworzenia dekoracji w nowoczesnych wnętrzach. Możemy nim ozdobić ściany, podłogi, a nawet blaty mebli! Tak naprawdę niezależnie od pory roku możemy stworzyć z niego stroik, który będzie nam służył przez lata. Doskonale komponują się z nim kasztany, orzechy, szyszki oraz kiełki rzeżuchy czy rzodkiewki! W przypadku mebli zamiast drewnianych czy stalowych dekorów projektanci stawiają na mech. Dodatkowym atutem jest fakt, iż cieszy oko zielenią przez cały rok. Jeśli chodzi o ściany, to już na wstępie warto zaznaczyć, że mech absorbuje dźwięk, przez co przyjemnie wycisza wnętrze. Ma również korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Można go przytwierdzić klejem do specjalnej płyty pilśniowej.
Nowoczesna sypialnia a rośliny
Modne kwiaty doniczkowe to ważna kwestia w nowoczesnym wnętrzu. O ile w salonie czy kuchni nie ma znaczenia, jaki gatunek postawimy, tak w przypadku sypialni jest to niezwykle ważne. Wynika to z faktu, iż wyróżnia się szereg roślin, które nawilżają powietrze oraz oczyszczają je z toksyn. Ważną kwestią jest także wydzielanie tlenu w nocy, przez co poprawia się jakość powietrza. Oznacza to, że najlepiej sprawdzi się tutaj:
- sansewieria gwinejska – wyjątkowo odporna, przez co świetnie sprawdza się u osób, które nie mają ręki do kwiatów,
- skrzydłokwiat – roślina bardzo ozdobna, a przy tym pożyteczna, gdyż dodatkowo wytwarza duże ilości wilgoci,
- złotowiec – ze względu na swój pokrój wymaga dużo miejsca, najlepiej na półcienistym stanowisku,
- aloes zwyczajny – znany ze swoich właściwości leczniczych,
- bluszcz pospolity – świetna ozdoba, która sprawdzi się w donicach wiszących.
Komfortowe łóżko – o czym nie można zapomnieć?
Nowoczesna sypialnia musi być praktyczna. W tym przypadku liczy się odpowiednio skomponowane łóżko, które jest wyposażone w wysokiej jakości produkty. A jak możemy to zrobić w trzech prostych krokach?
Krok pierwszy – materac
Materac to najważniejszy element wyposażenia każdego łóżka. Odpowiada za właściwe wsparcie całego ciała oraz stabilizację kręgosłupa. Dzięki komfortowym warunkom do wypoczywania oraz dbaniu o inne czynniki wpływające na jakość snu mamy pewność, że zdrowo się wyśpimy. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, w tym materac naturalny Hilding Gejzer. Pamiętajmy jednak, aby przy wyborze uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje, a także:
- stopień twardości, gdyż dostępne są modele miękkie (H1), średniotwarde (H2), twarde (H3) oraz bardzo twarde (H4),
- rodzaj wypełnienia, gdyż wpływa ono na właściwości wybranego przez nas modelu,
- pokrowiec, gdyż powinien być on antyalergiczny oraz posiadać zamek, aby móc łatwo go zdjąć i wyprać w domowych warunkach.
Krok drugi – kołdra
Kołdra ma dwie funkcje. Przede wszystkim gwarantuje odpowiedni komfort termiczny, przez co nasze ciało nie wychładza się oraz nie przegrzewa. Zapewnia także przyjemne wrażenie otulenia. Wybierając dobrą kołdrę, należy zwrócić uwagę na:
- rozmiar – szacuje się, że kołdra powinna być o 20-40 cm szersza od materaca,
- gramaturę – na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, w tym grubsze (zalecane na zimę) oraz cieńsze (zalecane na lato),
- rodzaj wypełnienia – w ofercie dostępne są modele naturalne oraz syntetyczne, a każdy z nich posiada inne właściwości.
Krok trzeci – poduszka
Poduszka to ważny element łóżka, która gwarantuje właściwe wsparcie górnych partii ciała, do których zalicza się głowa, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. Decydując się na poduszkę ze strony www.hilding.pl, pamiętajmy o uwzględnieniu takich czynników, jak:
- wysokość, która w znaczący sposób pozwala na zmniejszenie napięcia mięśni oraz pomaga w łagodzeniu bólu kręgosłupa,
- rodzaj wypełnienia, gdyż na rynku znajdziemy modele naturalne, syntetyczne oraz piankowe,
- stopień twardości odpowiadająca za prawidłowe ułożenie kręgosłupa oraz głowy.
W nowoczesnych wnętrzach stawiamy przede wszystkim na minimalizm, jednak nie każdy z nas lubi tę surowość. Łagodzi je m.in. mech, który nadaje unikalnego klimatu całemu wnętrzu.