Przychodzi ten czas, kiedy to chcemy obdarować bliskich lub znajomych. W zależności od okazji zastanawiamy się nad mniejszym lub większym upominkiem. Czasem jesteśmy w stanie znaleźć idealny pomysł na prezent, a innym razem – główkujemy godzinami. Dlatego warto wiedzieć o kilku uniwersalnych prezentach, które będą idealne na każdą okazję! Do nich zalicza się m.in. świece! A jakie sprawdzą się najlepiej?

Świece na prezent – z jakiego wosku powinny być wykonane? 

W sklepach znajdziemy świece, których bazą jest wosk. Wydaje się to oczywiste, jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że rodzaj wosku jest kluczową kwestią w wyborze świecy – zarówno dla siebie, jak i na prezent. Do najpopularniejszych, a zarazem najtańsze zaliczyć można świece parafinowe. Parafina pozyskiwana jest z ropy naftowej, smoły, węgla brunatnego, torfu lub syntetycznie, o czym wielu producentów nie wspomina. Dlaczego? Podczas spalania takiej świecy uwalniają się szkodliwe dla zdrowia substancje – w tym benzen i toluen. Z uwagi na to, pomieszczenia powinny być często wentylowane, a takie świece – jak najrzadziej palone. A czy mamy jakieś inne pomysły na świece na prezent? Do bardziej ekologicznych i zdrowszych rozwiązań zaliczyć można:

  • świece stearynowe – należy sprawdzić, czy nie ma domieszek parafiny,
  • świece z wosku pszczelego – naturalne i pozwalają oczyścić powietrze przy pomocy ujemnych jonów,
  • świece z wosku sojowego – uważane za najbezpieczniejsze, długo się palą oraz w czasie spalania nie wytwarza lotnej sadzy.

Świece na prezent – zapachowe czy zwykłe? 

Świece na prezent - jakie sprawdzą się najlepiej?Rodzaj wosku wybrany – teraz czas zastanowić się nad innymi aspektami naszego prezentu! Najważniejszym z nich jest ustalenie, czy świeca ma być zapachowa, czy zwykła. Dlaczego jest to ważne? Otóż mają one ogromny wpływ na samopoczucie człowieka! Każda świeca pełni trzy główne funkcje:

  • po pierwsze – emituje przyjemne ciepło,
  • po drugie – zapewnia światło,
  • po trzecie – w zależności od rozmiaru i kształtu, może również stanowić dekoracje do domu.

Każdy z wymienionych parametrów nie oddziałuje na człowieka w takim stopniu, aby wpływać na samopoczucie. Nic dziwnego – ostatnia i często pomijana funkcja świecy zależy przede wszystkim od tego, czy w swoim składzie zawiera olejek eteryczny. Stanowią naturalne substancje, posiadające szerokie zastosowanie w aromaterapii. Są w stanie uspokoić człowieka, pobudzić jego zmysły lub po prostu nadać przyjemnego klimatu.

Świece – dlaczego będą idealnym dodatkiem w każdym pomieszczeniu

Niezaprzeczalnie, świece są świetnym pomysłem dla bliskich, jak i znajomych. Jednak, dlaczego mówi się, że są świetną opcją w każdym, pomieszczeniu? Jak się okazuje – opcji jest wiele. Zwykłe mogą zostać umieszczone na półce lub komodzie, aby emitować przyjemne światło i ciepło, a także zdobić pokój. Jeśli natomiast zastanawiamy się nad zakupem świecy zapachowej, to warto zastanowić się, jaka ma być ich funkcja. Dlaczego? Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w zależności od zastosowanego w świecy olejku eterycznego, może on przeprowadzać w pomieszczeniu woń, która:

  • odświeża – idealna opcja do łazienki,
  • pobudza – najlepiej sprawdzi się w kuchni, salonie oraz domowym biurze,
  • relaksuje – świetne rozwiązanie do sypialni.

Rodzaj funkcji, jaką może pełnić świeca zapachowa, jest o tyle ważny, iż np. wpływa na jakość i długość snu. W sypialni najlepiej sprawdzają się m.in. świece lawendowe czy różane, gdyż ich woń pozwala ukoić zmysły i odpręża. Przekłada się to na lepszy sen. Nie zapominamy również o wygodnym materacu oraz innych akcesoriach sypialnianych, w tym kołdrze czy poduszce.

Świece – niezależnie od rozmiaru, kształtu czy zapachu, są świetną propozycją na prezent praktycznie dla każdego! Sprawdzą się niezależnie od płci oraz pomieszczenia, w którym zostaną umieszczone. Warto jednak pamiętać o tym, aby przy ich wyborze uwzględnić kilka ważnych kwestii, w tym rodzaj wosku.

Przeczytaj także: