Sypialnia to nasza domowa ostoja. Powinna być miejscem, w którym z łatwością się regenerujemy i przygotowujemy do wyzwań kolejnego dnia. Jeśli nie czujemy się dobrze w swojej sypialni, powinniśmy jak najszybciej to zmienić. Jak jednak zabrać się do remontu z głową i co zaplanować, by ten proces przeszedł jak najsprawniej? W tym artykule tłumaczymy, jak przygotować się do remontu sypialni.

Dobre planowanie to podstawa!

Zanim zedrzesz ze ścian stare tapety i pozbędziesz się wszystkich mebli z sypialni, przygotuj szczegółowy plan działania. Bez niego możesz popełnić wiele remontowych gaf czy niepotrzebnie stracić pieniądze. Zacznij od ustalenia, co ma znaleźć się w nowej sypialni i jaką ma ona pełnić rolę. Sypialnia będzie jedynie miejscem wypoczynku, czy także pracy? Jeśli będziesz wykorzystywać ją za dnia, oprócz wygodnego łóżka i szafek nocnych powinno znaleźć się tam przykładowo biurko.

Kiedy zdecydujesz już, które meble zostają w pomieszczeniu, a co musisz dokupić, przygotuj wstępny kosztorys. Dzięki niemu z łatwością zaplanujesz wydatki i odpowiednio rozłożysz zakupy w czasie. Nie zaskoczy Cię też nagły koszt, który mógłby zaburzyć remont. W kosztorysie powinny znaleźć się nie tylko zapisy dotyczące wyposażenia, ale też materiałów wykończeniowych czy koszty podnajęcia specjalistów. Pamiętaj, nie wszystko trzeba robić samodzielnie – praca eksperta znającego się na rzeczy sprawi, że Twoja sypialnia będzie wyglądać jeszcze piękniej.

Remont sypialni – jak się za niego zabrać?Wybierz odpowiednią porę roku

Remont sypialni możemy przeprowadzić właściwie o każdej porze roku. W przeciwieństwie do remontów zewnętrznych, nie potrzebujemy do tego wyjątkowo korzystnej pogody. Pamiętajmy jednak, że będzie nam ona przydatna, szczególnie jeśli planujemy wymianę okien czy położenie gładzi na ścianach. Przy remontach szczególnie ważne jest wietrzenie, które przykładowo pozwala na szybsze schnięcie farb czy klejów. Dodatkowo, dzięki wietrzeniu łatwiej o utrzymanie porządku i przyjemnego zapachu w reszcie pokoi, co nie jest łatwe podczas remontu. By wietrzenie było pomocne, a nie utrudniające remont, na zewnątrz powinno być ciepło.

Powinniśmy wstrzymać się z pracami remontowymi, jeśli temperatura na zewnątrz jest upalna. Kiedy na termometrach widzimy wskazania powyżej 30 stopni Celsjusza, nie zabierajmy się za malowanie czy kucie ścian. Nie tylko trudniej będzie nam pracować w gorącu, ale także materiały budowlane mogą zachowywać się inaczej, niż powinny.

Na remont sypialni powinniśmy dać sobie co najmniej kilka dni. Dzięki temu nie będziemy musieli spieszyć się z pracami mokrymi, damy materiałom budowlanym odpowiednią ilość czasu na ustabilizowanie się, a ich zapachom na wywietrzenie. Zaplanujmy więc zawczasu krótki urlop, by spokojnie zabrać się do pracy. Pamiętajmy także, że remont nie może przeszkadzać sąsiadom. Powinniśmy wstrzymać się od prac remontowych w godzinach ciszy nocnej czy w dni wolne.

Postaw na sypialniane kolory

Przy okazji remontu dobrze jest na nowo rozplanować założenia estetyczne sypialni. Jak wiemy, powinna być ona miejscem, w którym z łatwością się relaksujemy i jesteśmy w stanie odpowiednio wypocząć. Ogromy wpływ na to, jak czujemy się w danym pomieszczeniu, mają jego kolory. Farba, której użyjemy w sypialni, powinna działać na nas kojąco.

W sypialniach dobrze sprawdzają się jasne, spokojne kolory. Jeśli postawimy na biele, jasne szarości czy beże, możemy być pewni, że kolor ścian nie będzie nas irytował czy wybudzał. Decydując się na delikatne pastele czy przyjemną zieleń, będziemy budzić się w dobrym humorze. Przyjmuje się, że ciemne kolory nie sprawdzają się w pomieszczeniach sypialnianych. To jednak tylko założenie – jeśli wiemy, że mocna czerwień czy ciemna szarość to idealny kolor dla nas, nie wahajmy się przed jego wybraniem.

Remont sypialni? To czas na zmianę dodatków!

Warto wykorzystać moment remontu na wymianę wyposażenia sypialni. Jej elementy takie, jak materac, poduszki, kołdry czy nawet pościele się przecież zużywają. Planując remont sypialni, sprawdźmy, czy któreś z nich nie wymaga zmiany. Pamiętajmy, że jakość naszego snu w dużym stopniu gwarantowana jest właśnie przez odpowiednio dobrane dodatki do sypialni.

Elementy wyposażenia sypialni mogą też w przyjemny sposób nawiązywać do jej stylistyki. Przykładowo, uszyta z naturalnych materiałów i przewiewna pościel może pełnić nie tylko funkcję higieniczną w łóżku, ale także ozdabiać całą sypialnię. To samo dotyczy poduszek, szczególnie tych o dekoracyjnym charakterze.

Zdecydujmy się na zakup materaca z wypełnieniem piankowym, hybrydowym lub sprężynowym. Te nowoczesne surowce wypełniające gwarantują swoim użytkownikom stabilizowanie anatomicznej pozycji kręgosłupa oraz zapewnianie przyjemnej amortyzacji dla całego ciała. Bogatą ofertę nowoczesnych materaców znaleźć możemy przykładowo tutaj: https://sennamaterace.pl/16-materace.

Rzuć na to przyjemne światło

Niezwykle istotnym elementem wyposażenia sypialni jest jej oświetlenie. To ono wpływa na panującą tam atmosferę, gwarantuje intymność i spokój. Przy okazji remontu warto dobrać do sypialni kilka źródeł światła, których gra będzie mogła różnicować styl sypialni w danym momencie. Dla przykładu, stojąca przy łóżku lampa może zapewniać precyzyjne, punktowe światło, kiedy czytamy w łóżku. Kinkiety umieszczone na ścianach mogą rozświetlać się przyjemnym, rozproszonym światłem, które pomoże nam się wyciszyć tuż przed snem.

Przyjemnym źródłem światła w sypialni są także świece. Jak żaden inny dodatek zapewniają one wyjątkowe poczucie zmysłowości, a równocześnie są naturalnym źródłem światła. Warto zaplanować remont swojej sypialni tak, by znaleźć w niej miejsce na świece. Postawmy na te z naturalnymi i nietoksycznymi woskami, przykładowo takimi jak wosk pszczeli czy wypełnienie sojowe.