Wchodzenie do lodowatego jeziora lub morza zimą wydaje się dla nietypowe? Jak się okazuje – nie dla każdego! Morsowanie, bo o nim tu mowa, to krótkotrwałe zanurzanie ciała w zimnej wodze. Wówczas dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych, co sprawia, że w rezultacie krew dociera głębiej. A jakie są korzyści z morsowania oraz jak zacząć?

Korzyści z morsowania

Jak morsowanie wpływa na zdrowie?Lodowate kąpiele mają wiele prozdrowotnych właściwości oraz przynoszą pozytywne efekty sportowe. Do istotnych zalet zalicza się:

  • zahartowanie, czyli zwiększenie odporności organizmu,
  • przyspieszenie regeneracji,
  • poprawa wydolności i krążenia,
  • pomoc w alergiach i problemach dermatologicznych.

Należy również zaznaczyć, że morsowanie niesie szereg korzyści dla sylwetki i wyglądu zewnętrznego. Wspomaga redukcję masy ciała, pozwala na szybsze usuwanie toksyn z organizmu i prowadzi do lepszego ukrwienia tkanek.

Jak zacząć morsować?

Przygodę z morsowaniem warto zacząć od krótkich, 3-5-minutowych kąpieli. Jednak, jeśli to jest nasz pierwszy raz, to wystarczy nawet jedno minutowe zanurzenie się w wodzie. Oczywiście powinno odbywać się to powoli i stopniowo, ale stanowczo tak, żeby nie spędzić w wodzie zbyt dużo czasu. Wówczas może to grozić hipotermią lub odmrożeniami. Najlepsze warunki do morsowania to -8°C, przy słonecznej i bezwietrznej pogodzie. Przed samą kąpielą należy być wypoczętym, ożywionym i nawodnionym. Do morsowania warto mieć odpowiedni strój. Składa się on z czapki  i rękawiczek, stroju kąpielowego oraz butów, najlepiej antypoślizgowych. A po wyjściu z wody należy nałożyć na siebie ciepły strój i wypić gorącą herbatę. Natomiast w domu, najlepiej jak najszybciej wskoczyć do łóżka, gdzie okryje nas kołdra do spania.

Morsowanie – przeciwwskazania

Niestety, morsowanie ma również kilka przeciwwskazań. Oczywiście każda osoba chcąca rozpocząć swoją przygodę powinna zgłosić się najpierw do lekarza. Natomiast, do najczęstsze przeciwwskazania do morsowania to:

  • zaawansowane nadciśnienie tętnicze,
  • choroby serca,
  • choroby naczyń obwodowych
  • żylaki,
  • ciąża i okres karmienia piersią.

Morsowanie nie ma górnej granicy wiekowej. Jednak nie zaleca się tej aktywności osobom, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się czy dzieciom poniżej 3 r.ż.

Jak się okazuje, morsowanie staje się coraz popularniejszym sportem, który wiele osób zachwala! Być może warto spróbować swoich sił w morsowaniu, aby móc poznać bliżej ten ekstremalny sport?

Przeczytaj także: