Stres obecnie towarzyszy praktycznie każdemu z nas. Niemożliwym jest znaleźć osobę, która powiedziałaby, że nigdy się nie stresowała. Wiąże się to z tym, że obecnie wszyscy żyjemy bardzo szybko i stale za czymś gonimy. Ignorowanie stałego, nieustającego napięcia może przyczynić się do osłabienia organizmu oraz występowania różnych, przewlekłych chorób.

Czym jest stres?

Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu, tak zwaną odpowiedzią na czynniki zewnętrzne. Źródła napięcia mogą być różne i dla każdego inne. Tak właściwie, wszystko jest w stanie w jakimś stopniu nas zestresować. Może to być hałas, duże skupisko ludzi, sprawdzian w szkole, kolejne zadania do wykonania w pracy, utrata bliskiej osoby czy choroba partnera. Wtedy nasz układ nerwowy zaczyna produkować kortyzol i adrenalinę, znane bliżej jako hormony stresu. Odpowiadają one za pobudzenie organizmu, poprzez między innymi zwiększony przepływ krwi do mięśni, intensywniejszy oddech czy wzmożoną aktywność ciała i umysłu. W ten sposób organizm jest przygotowany, by szybciej reagować na potencjalne niebezpieczeństwo. Jednak, gdy hormony stresu wydzielane są przez zbyt długi czas, może doprowadzić to do zakłócenia funkcjonowania organizmu i zdecydowanego osłabienia go.

Jakie są objawy stresu?

Objawy stresu dają o sobie znać we wszystkich sferach życia człowieka. Na początku, gdy napięcie nie osiąga stanu krytycznego, jesteśmy zmotywowani i gotowi do wyzwań, które stawia przed nami codzienność. Zbyt wysoki poziom napięcia sprawia, że organizm nie jest w stanie wrócić do wcześniejszej równowagi, co ma negatywny wpływ na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W takim wypadku traci się siły witalne oraz wiarę w siebie.

Odprężenie ciała i umysły - jak mniej się stresować?U wielu ludzi, którzy doznają stałego napięcia, występują podobne symptomy. Niezaprzeczalnie, są one dość typowe i łatwo je zauważyć. Najczęstsze, emocjonalne objawy stresu to:

  • pobudzenie i drażliwość
  • irytacja, złość
  • obsesyjne myślenie o problemach
  • stan ciągłego napięcia
  • stany depresyjne

Nasze emocje często wysyłają nam jasne znaki, jednak dopiero przez objawy fizyczne, widzimy, że coś naprawdę złego się dzieje. Do najczęstszych objawów stresu przewlekłego należą:

  • bóle głowy
  • choroby dermatologiczne
  • zaburzenia hormonalne
  • problemy żołądkowe
  • kołatanie serca

Objawów stresu nie wolno ignorować. Jest to znak dla naszego organizmu, że dzieje się coś złego i musimy na siebie uważać, a najlepiej sięgnąć po pomoc u specjalisty. Pamiętaj, że nie jesteś sam ze swoimi problemami. Nie warto męczyć się i czuć, że życie ucieka nam przez palce, a my jedynie na to patrzymy, bo nie jesteśmy w stanie nic zrobić przez brak chęci i motywacji. W tym wypadku ważne jest, by reagować naprawdę szybko, ponieważ lepiej przeciwdziałać, niż później leczyć choroby przewlekłe naszego organizmu.

Jak lepiej radzić sobie ze stresem?

Nie ma jednej, uniwersalnej metody radzenia sobie ze stresem. W tym wypadku bardzo ważne jest, by słuchać potrzeb swojego organizmu. Jeżeli nie wiesz, jak się odprężyć i zapomnieć na chwilę o natłoku problemów, trzymaj się tych kilku wskazówek, które mogą pomóc uporać się z codziennym napięciem:

  • Pozwól sobie na odpoczynek – powinien być to kluczowy punkt na twojej liście. Nic nie jest tak ważne w codziennym radzeniu sobie ze stresem jak po prostu zrelaksowanie się. Bardzo istotne jest, by potrafić odpowiednio o siebie zadbać i zagwarantować sobie chociażby kilka minut na odprężenie się. Gdy chcemy się zrelaksować, warto stworzyć sobie sprzyjającą do tego atmosferę. Okrycie się grubym, przyjemnym w dotyku kocem może sprawić, że szybko zapomnimy o codzienności i oddamy się w pełni błogiemu odpoczynkowi. Otulające ciepło rozluźni nasze spięte mięśnie. Również świece i ulubione zapachy idealnie sprawdzą się, gdy chcemy oczyścić swoją głowę ze zbędnych myśli. Woń ulubionego aromatu wprowadzi nas w stan relaksu oraz przywoła dobre wspomnienia.
  • Zadbaj o aktywność fizyczną – nie muszą być to bardzo wymagające ćwiczenia. Wystarczy spacer, jazda na rowerze, pływanie lub krótki trening rozciągający. Już 15 minut aktywności dziennie przynosi zadowalające efekty oraz zapewnia zdecydowanie większe odprężenie.
  • Poznaj się ze sztuką medytowania – w ten sposób wyciszysz swój organizm oraz skupisz całą energię na prawidłowym oddechu. Dzięki temu wprowadzisz się w stan głębokiego relaksu, gdzie żadne bodźce zewnętrzne nie są w stanie cię rozproszyć. Wystarczy praktykować tę metodę jedynie przez kilka minut każdego dnia, a różnica będzie zauważalna.
  • Nie bój się prosić o pomoc – rozmowa z bliską osobą, która rozumie nasze problemy może naprawdę wiele zmienić. Gdy się komuś wygadamy mamy poczucie, że stres z nas ulatuje. Warto również skorzystać z pomocy psychologa czy psychoterapeuty, którzy profesjonalnie doradzą, jak dalej postępować.
  • Uwierz w swoje możliwości – nigdy nie wątp w to, czy sobie poradzisz. Jeżeli chcesz, możesz wszystko osiągnąć. Traktowanie samego siebie dobrze jest bardzo ważne, by czuć się na co dzień rozluźnionym i gotowym do działania.

Każdy człowiek w swoim życiu potrzebuje czasu, by odpocząć. Ignorowanie tego może doprowadzić do utrzymywania się stałego, nieprzyjemnego uczucia napięcia. W takim wypadku, warto poznać i zrozumieć, co jest przyczyną, tego, że się stresujemy. Wtedy łatwiej nam będzie skutecznie działać i wprowadzić do swojego życia metody, które pomogą nam w walce ze stresem.

Przeczytaj także: