Zmieniając aranżację pomieszczenia, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów. Na pewno ważny będzie dobór odpowiednich kolorów i dodatków. Zanim jednak pogrążymy się w poszukiwaniu idealnych drobiazgów i odcieni, powinniśmy pomyśleć o oświetleniu – odgrywa ono bowiem niezwykle ważną rolę w naszej sypialni.

Jakie powinno być światło w sypialni?

Wybierając oświetlenie do sypialni, pamiętajmy o tym, że powinna być to bezpieczna, przytulna przestrzeń, w której będziemy mogli się w pełni zrelaksować. Dobrze, aby to właśnie komfort i możliwość wypoczynku były naszym priorytetem. Dzięki temu nasza sypialnia stanie się prawdziwą przystanią.

Aby osiągnąć ten efekt, musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie, które w sypialni nie może być przypadkowe. Najlepszym wyborem będzie lampa o ciepłej barwie, ponieważ zagwarantują przyjemny efekt i pomogą nam się odprężyć. W ten sposób nasze wnętrze stanie się znacznie przytulniejsze. Pod uwagę należy wziąć również ilość źródeł światła – w sypialni lepiej z tym nie przesadzać. Postawmy na oświetlenie główne, a poza tym zainwestujmy w mniejsze lampki, które świetnie sprawdzą się na wieczorną porę i przyczynią się do zbudowania wyjątkowego klimatu. Unikajmy oświetlenia, które będzie dawało zbyt silny światło. Zrezygnujmy również z dodatkowych efektów takich jak miganie, ponieważ przez to możemy odczuć ból oczu lub głowy.

Jakie oświetlenie wybrać?

Dobry odpoczynek powinien być dla nas najważniejszy. Jeśli nie będziemy się wysypiać, wpłynie to negatywnie na wszystkie aspekty naszego życia: staniemy się zmęczeni i drażliwi, pogorszy się nasza zdolność koncentracji, a do tego znacznie spadnie odporność. Na szczęście możemy uniknąć tego poprzez zadbanie o to, aby nasza sypialnia była miejscem, w którym będziemy mogli z łatwością się odprężyć.

Jakie wybrać oświetlenie do sypialni?To nie oznacza jednak, że wybrane przez nas oświetlenie musi być proste i nudne. Możemy zdecydować się na oryginalne rozwiązania, jednocześnie troszcząc się o nasz komfort. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp, dzięki czemu z pewnością odnajdziemy coś dla siebie. Jeśli przymierzamy się do zakupu oświetlenia po raz pierwszy, warto wcześniej zaznajomić się z ofertą tego produktu. Możemy dokonać wyboru spośród takich opcji jak:

  • lampy sufitowe,
  • lampy punktowe,
  • kinkiety,
  • lampy wiszące,
  • lampy podłogowe,
  • lampy stołowe.

Jak widzimy, możliwości jest wiele. Wszystko zależy od tego, na jakim efekcie nam zależy. Na przykład, gdy nie przepadamy za przebywaniem w mocno oświetlonych pomieszczeniach, możemy postawić na lampy podłogowe, stołowe lub nocne, które delikatnie rozjaśnią przestrzeń, ale nie przytłoczą nas swoją siłą. Świetnie sprawdzą się podczas wieczornego relaksu.

Do sypialni o pokaźnych rozmiarach, która mieści dodatkowe elementy, takie jak garderoba czy toaletka, musimy wybrać lampy sufitowe, które dobrze oświetlą całą powierzchnię. Warto jednak wiedzieć, że i w tym przypadku mamy pole do popisu – lampy sufitowe mogą przybrać różną formę i kształt. Do eleganckich wnętrz najlepszym rozwiązaniem będzie zachwycający żyrandol, za to do minimalistycznego stylu dopasujmy uniwersalny plafon.

Użyteczne będa również kinkiety, które możemy zamontować na wybranej przez nas ścianę. Umożliwią one lepsze oświetlenie danej części pokoju. Sprawdzą się w okolicach toaletki bądź biblioteczki, ponieważ zagwarantują potrzebną ilość światła. W niektórych domach używa się światełek LED, które są na tyle drobne, że możemy umieścić je właściwie wszędzie. Ciekawym rozwiązaniem jest umocowanie ich przy brzegach szafek.

Oświetlenie a style aranżacyjne

Pamiętajmy, że oświetlenie może znacząco wpłynąć na wystrój naszej sypialni i to, jak prezentuje się całe wnętrze. W zależności od tego, jaką aranżację chcemy stworzyć, powinniśmy dobrać odpowiednie światło. Style wnętrzarskie rządzą się swoimi prawami, jeśli więc zależy nam na konkretnym efekcie, musimy podążyć według zasad.

Przykładowo, kiedy pragniemy stworzyć efektowną, luksusową sypialnię w stylu glamour, postawienie na proste, uniwersalne oświetlenie byłoby strzeleniem sobie w stopę. Styl ten wymaga przepychu i elementu zaskoczenia, dlatego musimy sięgnąć po najznamienitsze opcje. Właśnie do takiego wnętrza pasować będzie zachwycający żyrandol z kryształkami, które będą odbijać światło. Dobrze, aby miał ponadto złote lub srebrne elementy, które wpisują się w konwencję stylu glamour.

Zupełnym przeciwieństwem będzie minimalizm. W tym wypadku należy zachować umiar, również jeśli chodzi o źródła światła. Sięgnijmy po takie lampy, które będą współgrać z harmonijnym wnętrzem i go nie przytłoczą. Postawmy na neutralne, estetyczne kolory, a na kolor żarówki wybierzmy ciepłą, przyjemną barwę. W takich okolicznościach na pewno nie będziemy mieć problemów z zaśnięciem – styl minimalistyczny pomaga się zrelaksować i odprężyć. Warto wspomnieć, że w stylu nowoczesnym proste modele również się sprawdzą – będą stanowiły istotny dodatek w surowym, modernistycznym pomieszczeniu. Oryginalność zapewnią nam designerskie, wyjątkowe lampy.

Jeśli jesteśmy fanami stylów z przeszłości, które zdobiły wyjątkowe wnętrza rezydencji, postawmy na eleganckie, romantyczne modele. W przypadku stylu klasycznego również możemy zainwestować w żyrandol, zdecydujmy się jednak na taki model, który wzorem będzie nawiązywał do przeszłości. Cudownym dodatkiem będą ponadto kinkiety w formie świeczników, które sprawią, że poczujemy się jak w prawdziwym zamku.

Nie będziemy żałować czasu przeznaczonego na wybór odpowiedniego oświetlenia. Dzięki niemu dodamy naszemu wnętrzu charakteru, a do tego zadbamy o niezwykły klimat. Dobre światło umożliwi nam wykonywanie różnych czynności nawet późną porą. Warto zastanowić się nad tą kwestią!

Przeczytaj także: