Obecnie coraz więcej osób podejmuje pracę w biurze, zajmując się różnego rodzaju usługami i nie tylko. W wielu zawodach można wyróżnić osoby, które zmagają się z bólem kręgosłupa lub rozwijającymi się schorzeniami. Jak się okazuje, na kwestię tą wpływa wiele czynników, które wpisują się przede wszystkim w styl naszego życia. Zatem, jaki wpływ może mieć nasza codzienna rutyna na plecy?

Jaką funkcję pełni kręgosłup?

Kręgosłup to nic innego jak oś, na której opiera się całe ciało człowieka – w tym mięśnie, inne kości czy nawet organy wewnętrzne. Składa się z 33 lub 34 kręgów i dzieli się na odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i ogonowy. Każdy z nich składa się z trzonu, łuku i wyrostków, między którymi znajduje się kanał kręgowy, a w nim rdzeń kręgowy. Natomiast pomiędzy kręgami są krążki międzykręgowe, tzw. dyski. Do podstawowych funkcji kręgosłupa należy:

  • utrzymanie całego ciężaru ciała,
  • zapewnienie równowagi,
  • amortyzacja wstrząsów,
  • ochrona rdzenia kręgowego i nerwów rdzeniowych przed uszkodzeniem.

Kręgosłup to ważny element w organizmie każdego człowieka, dlatego warto już dziś zacząć o niego dbać. A w jaki sposób?

Dieta i aktywność fizyczna a kręgosłup

Jak styl życia wpływa na kręgosłup?Obecnie wiele osób jest na diecie z uwagi na nadprogramowe kilogramy. Są one nie tylko przyczyna niekoniecznie satysfakcjonującego wyglądu, ale także przyczyniają się do zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne. Otyłość negatywnie oddziałuje również na kręgosłup, gdyż może skutkować jego skrzywieniem, a także rozciągnięciem lub przykurczem mięśni. Często dochodzi także do uszkodzenia krążków międzykręgowych, inaczej dysków. Z uwagi na to, osoby z nadwagą mogą odczuwać dolegliwości bólowe ze strony pleców. Dobrym rozwiązaniem jest podjęcie interesującej lub odpowiadającej nam aktywności fizycznej. Nie musi to być sport wyczynowy – wystarczy poświęcić kilkanaście minut na codzienny trening, spacer, jazdę na rowerze czy taniec. W przypadku intensywnego bólu kręgosłupa, szczególnie zaleca się ćwiczenia rozciągające dla pleców i gimnastykę w wodzie. W ten sposób możemy rozluźnić nadmiernie napięte, najczęściej przez złą pozycję ciała mięśnie, a tym samym zlikwidować ból i poprawić postawę.

Jakie czynniki negatywnie wpływają na stan kręgosłupa?

W dzisiejszych czasach coraz częściej pracujemy w sposób siedzących, np. w biurze. Taka wielogodzinna praca w nieergonomicznych warunkach może przyczynić się do asymetrycznej pozycji dla kręgosłupa. Wówczas każdy dzień będzie powodował jego przeciążenie, a w konsekwencji – ból i rozwijające się schorzenia. Do innych czynników negatywnie wpływające na stan kręgosłupa zaliczyć można, chociażby:

  • częste noszenie szpilek,
  • noszenie plecaka/torebki na jednym ramieniu,
  • spanie w nieprawidłowej pozycji, m.in. na brzuchu,
  • nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów,
  • zwyrodnienie stawów,
  • degeneracja krążka międzykręgowy,
  • procesy zapalne w okolicy kręgosłupa,
  • naciągnięcie mięśni.

W dzisiejszych czasach niezwykle łatwo o przeciążenie kręgosłupa i jego stopniowe niszczenie. Z uwagi na to, warto już dziś zmienić nawyki żywieniowe, zwiększyć poziom aktywności fizycznej oraz zadbać o dobry materac do spania – a dlaczego?

Materac do spania a kręgosłup

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na stan kręgosłupa ma sen oraz materac. Produkt ten jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, przez co zapewnia najlepsze wsparcie dla całej sylwetki, w tym pleców. Co więcej, gwarantuje właściwą regenerację mięśni. W ten sposób materac do spania może przyczyniać się do zminimalizowania dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa, a także zapobiegać rozwijaniu się lub pogłębianiu schorzeń. A jak wybrać dobry model? Jak się okazuje, kwestia ta nie jest aż tak oczywista, gdyż każdy z nas ma inne wymagania, potrzeby i preferencje. Z uwagi na to, najlepiej w pierwszej kolejności uwzględnić takie czynniki, jak:

  • wiek, ponieważ są dostępne modele dla dzieci i nastolatków,
  • stan zdrowia, ponieważ są dostępne modele ortopedyczne i dla alergików,
  • rodzaj wypełnienia, ponieważ są dostępne modele piankowe, sprężynowe i hybrydowe,
  • stopień twardości, ponieważ są dostępne modele mniej lub bardziej twarde,
  • rozmiar, ponieważ są dostępne modele dla par i singli.

Jak inne akcesoria sypialniane wpływają na komfort snu?

Następnym elementem wyposażenia łóżka, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, jest poduszka. Pełni ona podobną do materaca funkcję, gdyż odpowiada za wsparcie, ale górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa w odcinku szyjnym. Dzięki temu zapewnia pełną regenerację mięśni oraz zapobiega porannym dolegliwością bólowym, związanym m.in. ze sztywnym karkiem. Jednak, aby mogła ona odpowiednio pełnić swoją funkcję, to musi być dopasowana do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika. Podobnie jest w przypadku kołdry, której zadaniem jest zapewnić nam właściwy komfort termiczny. W ten sposób zapobiega zarówno wychładzaniu się organizmu, jak i przegrzewaniu. Oprócz materaca, poduszki i kołdry, na zdrowy i komfortowy sen wpływają w mniejszym bądź większym stopniu inne akcesoria sypialniane. Do nich zalicza się:

  • stelaż,
  • pościel,
  • prześcieradło,
  • ochraniacz na materac.

Współczesny styl życia zdecydowanie nie sprzyja kręgosłupowi. Jednak to od nas zależy, jak zorganizujemy swoją codzienną rutynę oraz jakie nawyki wyrobimy. Pamiętajmy również, że duży wpływ na stan kręgosłupa ma odpowiednio dopasowany materac do spania.

Przeczytaj także: