Za nami ciężki dzień, pełen pracy i obowiązków, zatem nic dziwnego, że z błogim wyrazem twarzy kładziemy się do łóżka i udajemy do krainy snu. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę z tego, że czasem to nie wystarczy, aby móc się efektywnie wyspać? Zdrowy sen, bo o nim tutaj mowa, wymaga pielęgnacji oraz unikania niektórych czynników. Jakich?

Czym jest zdrowy sen? 

Zdrowy sen charakteryzuje się wysoką jakością, a także odpowiednią długością i głębokością. Można go rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci, pełni energii i w dobrym humorze. Jednak, dlaczego powinniśmy zwrócić uwagę na czynniki, które wpływają na zdrowy sen? Jak się okazuje, w znacznym stopniu oddziałuje on na prawidłowe finansowanie w ciągu dnia, a także korzystnie wpływa na liczne procesy zachodzące w naszym organizmie. Do nich zaliczyć można m.in. poprawę pamięci czy zdolności poznawczych. Jeśli będziemy w sposób regularny dbać o zdrowy sen, to możemy cieszyć się również lepszym metabolizmem, odpornością, a nawet zdrowszą skórą!

Na czym polega higiena snu? 

Jakie czynniki oddziałują na zdrowy sen?Wielu z nas zastanawia się, w jaki sposób można zadbać o zdrowy sen. Jak się okazuje, wystarczy tylko przestrzegać podstawowych zasad higieny snu! Wyróżnia się tutaj szereg kwestii, norm i zachowań, które poprzez wprowadzenie w życie, korzystnie przekładają się na jakość i długość wypoczynku. Wśród nich wyróżnić można:

  • spożywanie lekkostrawnej kolacji trzy godziny przed położeniem się do łóżka,
  • zwiększenie poziomu aktywności fizycznej,
  • unikać kofeiny, nikotyny i alkoholu w godzinach wieczornych,
  • zrezygnować z drzemek w ciągu dnia,
  • ustalić jedną porę wstawania i kładzenia się do łóżka.

Łóżko – jak wpływa na sen? 

Najważniejszym elementem każdej sypialni jest odpowiednio skomponowane łóżko, na które składa się przede wszystkim wysokiej jakości materac do spania. Wszystko z uwagi na fakt, iż odpowiada za najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz stabilizację całej sylwetki. Jest to możliwe dzięki unikalnej budowie oraz właściwościom, które pozwalają na niemalże idealne dopasowanie się powierzchni do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób odpowiada za zdrowy sen oraz właściwą regenerację zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Oprócz materaca łóżko powinno być także wyposażone w:

  • poduszkę – odpowiada za właściwe wsparcie głowy, barków i kręgosłupa szyjnego,
  • kołdrę – odpowiada za komfort termiczny oraz przyjemnie otula w czasie snu,
  • ochraniacz na materac – chroni przed zabrudzeniem i wilgocią.

Co prawda, w dzisiejszych czasach stajemy się coraz bardziej świadomi tego, jak ważny jest zdrowy i spokojny sen. Warto jednak już dziś wyeliminować niektóre czynniki oraz wprowadzić zmiany w stylu życia, aby móc właściwie się wysypiać.

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: