Z każdym rokiem rośnie nasza świadomość odnośnie do zdrowego wypoczynku. Można go rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci i pełni energii. Ponadto charakteryzuje się wysoką jakością, a także odpowiednią długością czy głębokością. Jednak, w dalszym ciągu wielu z nas zapomina o tym, jak duży wpływ zdrowy sen ma na nasz organizm. Jak się okazuje, oddziałuje nie tylko na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, ale także wpływa na pracę licznych układów. Zatem, jak stworzyć komfortowe warunki w sypialni?

Styl wnętrza a zdrowy sen

Pierwszą kwestią poruszaną przy urządzaniu sypialni jest kolorystyka. Najczęściej dotyczy ona głównego koloru, który będzie znajdował się na ścianie, a także dodatkowych, będącym tzw. akcentem. Należy tutaj jednak pamiętać, że nie wszystkie barwy mają pozytywny wpływ na sen, a do nich zalicza się intensywne odcienie np. czerwieni czy pomarańczu. Pobudzają one nasze ciało, a to niekoniecznie sprzyja spokojnemu wypoczynkowi. Z uwagi na to, warto postawić na stonowane lub pastelowe barwy, pozwalające na wyciszenie i uspokojenie. Reprezentują je gotowe style, takie jak:

 • styl skandynawski wyróżniający się naturalnymi materiałami, miękkimi tkaninami, prostymi formami i brakiem zbędnych zdobień,
 • styl klasyczny wyróżniający się spójnością pod względem materiałów i kolorystyki, symetrią, prostymi formami i dbałością o detale,
 • styl nowoczesny wyróżniający się prostotą, minimalizmem i geometrycznymi formami,
 • styl rustykalny wyróżniający się naturalnymi materiałami i dodatkami, ludowymi wzorami, meblami nadgryzionym zębem czasu.

Oczywiście każdy z tych wzorów nadaje inny charakter wnętrzu, jednak niezaprzeczalnie łączy je elegancja i uniwersalizm. A jak dodatkowo podkreślić styl, przy jednoczesnym wprowadzeniu dekoracji, które korzystnie wpływają na sen?

Dekoracja a zdrowy sen

Komfortowa sypialnia? Sprawdź, jak ją stworzyć!Nie tylko sposób aranżacji sypialni jest ważny – jak się okazuje, liczy się także klimat. Dotyczy on przede wszystkim temperatury panującej w tym pomieszczeniu, gdyż zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska może utrudnić nam zasypianie. Co więcej, dyskomfort termiczny to jeden z elementów, który może prowadzić do nieprzespanej nocy. Z uwagi na to, zaleca się utrzymywanie ok. 16-20 stopni oraz zachowanie przy tym 40-60% wilgotności powietrza. Na kwestie te wpływają w dużej mierze rośliny, które mogą nie tylko dostarczać tlenu w nocy, ale także oczyszczać czy nawilżać powietrze. Inną kwestią są świece i zapachy, będące często dodatkowym źródłem ciepła. Decydując się modele zawierające olejki eteryczne, zapewnimy sobie także całkowite odprężenie, dzięki czemu również szybciej zaśniemy. Wśród dodatków wpływających na zdrowy sen wyróżnia się także:

 • zasłony nieprzepuszczające światła słonecznego, przez co nie zakłócają zegara biologicznego, zwłaszcza latem,
 • ciepłe i delikatne oświetlenie, niewpływające na wydzielanie melatoniny
 • dodatkowe koce pozwalające na zachowanie komfortu termicznego w chłodne wieczory,
 • dywany przy łóżku, które izolują chłodną podłogę od bosych stóp.

Wygodny materac a zdrowy sen

Wyobrażając sobie sypialnię, praktycznie zawsze widzimy pomieszczenie, w którym znajduje się coś do spania – łóżko, sofa czy wersalka. Jednak, jeśli chcemy wyspać się w komfortowych warunkach, to warto już dziś postawić na wysokiej jakości materac do spania, w który wyposażone jest każde łóżko! Decydując się na tego typu produkt, warto pod uwagę wziąć osobiste potrzeby i preferencje, czyli kwestie takie jak:

 • wiek użytkownika, gdyż na rynku znajdziemy m.in. modele przeznaczone dla dzieci czy nastolatków,
 • stan zdrowia, gdyż na rynku dostępne są modele dla alergików i osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa,
 • stopień twardości, gdyż na rynku wyróżnia się modele miękkie, średnio twarde, twarde oraz bardzo twarde,
 • rodzaj wypełnienia, gdyż na rynku można zakupić modele piankowe, sprężynowe czy hybrydowe.

A dlaczego w ogóle warto zainwestować w materac do spania? Jak się okazuje, są to produkty stworzone specjalnie w celu zagwarantowania nam zdrowy wypoczynek. Jest to możliwe z uwagi na niemalże idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała, przez co odpowiadają za stabilizację kręgosłupa oraz całej sylwetki. Oznacza to, że zapewniają właściwą regenerację zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym i nie tylko!

Akcesoria sypialniane a zdrowy sen

Zaraz po materacu, główną rolę w zapewnieniu zdrowego wypoczynku pełni poduszka. Jak się okazuje, podobnie jak podłoże do spania odpowiada za najlepsze wsparcie, tyle że górnych partii ciała. Do nich zalicza się głowę, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. W ten sposób mamy pewność, że mięśnie będą odpowiednio ustabilizowane oraz odciążone. Jednak nie tylko poduszka pełni w łóżku ważną funkcję, w końcu kto z nas wyobraża sobie komfortowy sen bez kołdry! To właśnie ona gwarantuje nam przyjemne wrażenie otulenia, a także zapewnia komfort termiczny. Oznacza to, że zapobiega przegrzewaniu się, a także wychłodzeniu ciała. Nie zapominajmy również o najmłodszych, dla których zaleca się poduszki i kołdry dla dzieci. Są to modele, które gwarantują najlepsze warunki do wypoczywania, gdyż wyróżniają się właściwościami antyalergicznymi oraz uwzględniają specyficzne wymagania, jakie mają nasze wciąż rozwijające się pociechy. Oprócz poduszki i kołdry nie możemy również zapomnieć o:

 • stelażu, który stabilizuje materac,
 • ochraniaczach na materac, który chroni materac przed zabrudzeniem, zanieczyszczeniem czy zawilgoceniem,
 • pościeli i prześcieradle, które korzystnie wpływają na higieniczne warunki do spania.

Kładąc się do łóżka, zazwyczaj nie liczymy czasu, który przeznaczamy na sen. Jak się okazuje, czynność ta zajmuje nam średnio ⅓ życia, czyli około ośmiu godzin dziennie. Zdrowy sen jest niezwykle ważny, gdyż odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, a także wspomaga liczne układy w organizmie. Z uwagi na to, warto już dziś stworzyć komfortowe warunki do wypoczywania w sypialni i to nie tylko za pośrednictwem łóżka, ale także klimatu!

Przeczytaj także: