Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla każdego człowieka. Regularny ruch wpływa nie tylko na zdrowie, ale również na ogólne samopoczucie i satysfakcję z życia. Jakie dyscypliny sportu warto wybrać, aby móc podczas zimy korzystać z rekreacji na świeżym powietrzu?

Czy warto uprawiać zimą sport na świeżym powietrzu?

Uprawianie sportu jest ważne przez 365 dni w roku. Wiele osób jednak wychodzi z założenia, że aktywność fizyczna zimą nie może odbywać się na świeżym powietrzu. Nic bardziej mylnego! Istnieje wiele różnych dyscyplin, które doskonale sprawdzają się w sezonie jesienno-zimowym. Ćwiczenia na zewnątrz przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim, możliwe jest dzięki temu zwiększenie pojemności płuc i wzmocnienie układu oddechowego. Duża ilość tlenu dociera wówczas do organizmu, a sprzyja to ogólnemu samopoczuciu. Systematyczny ruch przyczynia się do utrzymania zdrowej wagi i wzmacnia wydolność układu sercowo-naczyniowego.

Choć mogłoby się wydawać, że wyjście na zewnątrz w brzydką pogodę kiedy temperatury są dość niskie, to żadna przyjemność, zdecydowanie tak nie jest! Przebywanie w otoczeniu natury, nawet wówczas gdy wieje wiatr i pada deszcz, pomaga w redukcji stresu i zmniejsza poziom odczuwanego napięcia. Wydzielające się podczas ruchu endorfiny pozytywnie wpływają na nastrój.

Łyżwiarstwo

Rekreacja na świeżym powietrzu - jakie sporty uprawiać zimą?Choć nie w każdej miejscowości można uprawiać łyżwiarstwo, lodowiska znajdują się w praktycznie każdym większym mieście – m.in. w Radomiu. Jak zacząć uprawiać tę dyscyplinę sportową? Przed pierwszym wyjściem na lodowisko nie trzeba kupować sprzętu. Warto najpierw wypożyczyć łyżwy i sprawdzić, czy faktycznie jest to przyjemna i perspektywiczna aktywność.

Dopiero później można się zastanowić nad zakupem dobrych łyżew i stroju, a najlepiej również kasku. Duże znaczenie ma to, żeby nauczyć się zwalniania i hamowania, a także zapisać na zajęcia z instruktorem. Warto pamiętać o tym, aby po pierwszych wizytach na lodowisku dbać o regenerację. Choć mogłoby się wydawać, że jazda na łyżwach nie jest męcząca, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Dlatego warto się wygodnie położyć, na ergonomicznej poduszce – takiej, jaką oferuje marka Hilding.pl.

Trekking

Trekking zimą jest wyjątkowym doświadczeniem, dzięki któremu można cieszyć się pięknem natury i korzystać ze spokoju oraz ciszy. Jednak ważne jest to, aby dobrze przygotować się do wyjścia w góry w sezonie jesienno-zimowym. Przede wszystkim, konieczne jest wyposażenie się w dobre buty trekkingowe. Powinny być wodoodporne i gwarantować dobrą izolację termiczną. Równie ważna jest odzież. Warto zabierać ze sobą kijki trekkingowe pomagające w utrzymaniu równowagi.

Aby ułożyć bezpieczną trasę, warto sugerować się poziomem trudności wybranych tras. Konieczne jest sprawdzenie tego, czy poszczególne szlaki nie zostały przypadkiem zamknięte. Na początku swojej przygody z trekkingiem warto wybierać krótkie trasy i wychodzić jak najwcześniej, aby zdążyć, wrócić do bazy noclegowej przed zapadnięciem zmroku.

Jazda konna

W dzisiejszych czasach jazda konna zdecydowanie nie należy do sportów, które można uprawiać jedynie wiosną i latem. Większość stajni posiada halę z dobrym podłożem, na której można trenować nawet podczas deszczu i śniegu. Również wyjazdy w teren są możliwe podczas zimy dzięki specjalnym podkowom, butom i hacelom, które zapobiegają ślizganiu się na błocie i śniegu.

Przejażdżki konne są przyjemne również zimą, w szczególności w regionach polski, w których przez przynajmniej kilka tygodni w roku leży śnieg. Warto wówczas wybrać się na wycieczkę i podziwiać piękne widoki z końskiego grzbietu. Szukając szkółki jeździeckiej, która oferuje lekcje jazdy konnej przez cały rok, warto upewnić się, że szanowane są tam potrzeby koni i przestrzegane podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Wybierając się na przejażdżkę konną podczas zimowych miesięcy, warto wyposażyć się w termiczne buty oraz puchową kurtkę, a także ubrać bieliznę termiczną. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w bryczesy podszyte polarem i wykonane z jak najgrubszego materiału.

Nordic Walking

Nordic walking to skuteczna forma aktywności fizycznej, a zimą można kontynuować treningi na świeżym powietrzu. Konieczne jest wybranie warstwowej odzieży, dzięki czemu możliwe będzie dostosowanie się do zmieniających się warunków atmosferycznych. Ważne jest to, aby tkanina przylegająca do ciała odprowadzała wilgoć, a jednocześnie utrzymywała ciepło. Z kolei warstwa zewnętrzna ma za zadanie chronić przed wiatrem i deszczem.

Sprzęt do uprawiania nordic walkingu należy dopasować do podłoża. Szczególne znaczenie ma to, aby kijki posiadały odpowiednie końcówki. Mogą mieć one kształt specjalnych tulejek. Wówczas się nie ślizgają, a chodzenie po śniegu i lodzie jest bezpieczne.

Nordic walking jest uniwersalną aktywnością dla osób w każdym wieku. Konieczne jest jednak wykonanie sumiennej rozgrzewki i wybranie bezpiecznej trasy. Podobnie jak w przypadku trekkingu, nie można wybierać szlaków o zbyt wysokim poziomie trudności, gdyż może to stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Aktywność na świeżym powietrzu jest zimą tak samo ważna, jak latem. Warto jednak dbać także o wypoczynek. Sen na wygodnym materacu, takim jak modele dostępne w sklepie www.sleepinghouse.pl, jest niezbędny, aby zimowe treningi przyniosły oczekiwany efekt i nie spowodowały przeciążenia organizmu.