Z biegiem czasu społeczeństwo zwraca coraz większą uwagę na różne aspekty swojego zdrowia. Istotne staje się nie tylko to, żeby zapobiegać przeziębieniu i grypie, ale także to, aby odpowiednio pielęgnować swoją skórę czy włosy, których kondycja ma wpływ na nasz wygląd fizyczny i pewność siebie. Dlatego też w ostatnim czasie szczególnie popularne stało się zagadnienie olejowania włosów. Jest to metoda pielęgnacji, która pozwala utrzymać włosy w doskonałej kondycji, a tym samym zadbać o ich zdrowie. Jednak w zależności od indywidualnych potrzeb włosy mogą wymagać użycia zupełnie innego oleju. W tym artykule zastanowimy się więc nad tym, który olej będzie najlepszym wyborem w konkretnych przypadkach.
Na czym polega olejowanie włosów?
Olejowanie włosów to praktyka pielęgnacyjna, która polega na nakładaniu na włosy warstwy oleju odpowiednio dobranego do ich potrzeb oraz porowatości. Olej ze względu na swoje właściwości stanowi bowiem niejaką warstwę ochronną i nawilżająca strukturę włosa. Pod względem budowy jest on bardzo podobny do warstwy lipidowej chroniącej naskórek i sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe w skórze głowy. I właśnie z tego względu olejowanie włosów cieszy się tak dużym zainteresowaniem oraz skutecznością. Pozostawiając warstwę wybranego oleju na włosach, możemy zapewnić im wiele korzyści i zadbać o ich świetną kondycję.
Jakie efekty zapewnia olejowanie włosów?
Zdecydowanie największą zaletą, jaka wiąże się z olejowaniem włosów, jest gwarancja dobrego nawilżenia i odżywienia pasm włosów. Dzięki temu są one bardziej błyszczące, gładsze i łatwiejsze w rozczesywaniu i stylizacji. Poza tym olejowanie pozwala nawet dotrzeć do cebulek włosów, wzmacniając je i zapewniając włosom zdrowy wygląd od wewnątrz. Ta metoda pielęgnacyjna może być również ciekawym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z szybkim przetłuszczaniem się włosów. Regularne użycie odpowiedniego oleju potrafi regulować wydzielanie sebum, a tym samym niwelować nadmiar jego produkcji. Włosy są także bardziej odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
Jaki olej będzie najlepszym wyborem?
Przejdźmy w końcu do kluczowego pytania: jaki olej będzie najlepszym wyborem w naszym przypadku? Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb naszych włosów. Przede wszystkim należy określić ich rodzaj oraz porowatość. Inny olej może sprawdzić się osobom o wysokoporowatych i suchych włosach, a jeszcze inny osobom o niskoporowatych i cienkich kosmykach. Jeśli nie znamy rodzaju swoich włosów, w internecie możemy znaleźć całe mnóstwo krótkich testów, które błyskawicznie pozwolą nam wskazać porowatość naszych włosów. W następnym kroku będziemy już mogli dobrać dla siebie odpowiedni olej do olejowania.
Olej kokosowy
Jednym z najbardziej popularnych olejów do olejowania jest olej kokosowy. Nie każdy jest jednak świadomy tego, że ten olej może nie być odpowiedni dla rodzaju ich włosów. Dla kogo zatem jest on zalecany? Przede wszystkim dla osób, które mają suche, łamliwe lub nawet zniszczone włosy. Jest to więc doskonały wybór dla włosów wysokoporowatych wymagających odżywienia i nawilżenia. Olej kokosowy jest bogaty w witaminy E i K, kwas laurynowy oraz kaprylowy, które dodatkowo świetnie chronią włosy przed uszkodzeniami. Ponadto posiada on również właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, co może być korzystne dla osób z problemami skórnymi, takimi jak łupież czy łojotok.
Olej arganowy
Czym z kolei może pochwalić się olej arganowy i dla kogo jest on przeznaczony? Jest to olej, który w głównej mierze doskonale regeneruje i chroni włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki swoim właściwościom wzmacniającym także świetnie nadaje się na włosy łamliwe i wymagające większej uwagi. Pomaga odzyskać objętość, miękkość, elastyczność i zdrowy wygląd. Z oleju arganowego mogą również korzystać osoby o falowanych i kręconych włosach – nada on im piękny połysk i zapobiegnie nadmiernemu puszeniu się.
Olej rycynowy
Olej rycynowy jest natomiast produktem, który przede wszystkim potrafi przyspieszyć wzrost cebulek i przeciwdziałać nadmiernemu wypadaniu włosów. Stanowi więc świetny wybór dla osób, którym brakuje objętości i których włosy są raczej cienkie. Dzięki bogactwu kwasów tłuszczowych i witaminy E doskonale także nawilża i odżywia włosy, wzmacniając je od nasady. Warto również wiedzieć, że olej rycynowy działa łagodząco i dlatego też doskonale sprawdzi się osobom o podrażnionej skórze głowy czy z tendencją do łupieżu. Jest więc głównie dedykowany włosom średnioporowatym, które potrzebują nieco większego odżywienia i nawilżenia, aby uzyskać faktycznie zdrowy wygląd.
Nie zapominajmy jednak, że za dobrą kondycję naszych włosów odpowiada także treściwy i regenerujący sen. Dlatego też warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria sypialniane dopasowane do naszych indywidualnych preferencji. W szczególności duże znaczenie może mieć tutaj łóżko – jego rodzaj w większy lub mniejszy sposób wpływa na jakość naszego wypoczynku. W sklepach w Radom powinniśmy znaleźć dla siebie idealne produkty do snu.
Olej z awokado
Choć olej z awokado może nie być tak łatwo dostępy jak powyższe propozycje, to jednak jego wykorzystanie w metodzie olejowania również niesie ze sobą wiele korzyści dla włosów. Po pierwsze gwarantuje on doskonałe nawilżenie, głęboko penetrując włosy i dostarczając im, niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu pomaga przywrócić miękkość i elastyczność włosów. Poza tym olej z awokado cechuje się także właściwościami łagodzącymi, co może być szczególnie istotne dla osób z wrażliwą lub podrażnioną skórą głowy. Nie brakuje mu również wielu przeciwutleniaczy, które mogą pomóc w ochronie włosów przed szkodliwym działaniem promieniowania UV czy innych czynników zewnętrznych.
Podsumowując, wybór oleju do olejowania włosów zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto więc eksperymentować z różnymi olejami, aby znaleźć ten, który najlepiej odpowiada naszym włosom. Poza tym pamiętajmy również o regularności stosowania oraz o tym, że olejowanie włosów powinno być częścią kompleksowej rutyny pielęgnacyjnej, obejmującej również odpowiednią dietę czy dobre nawodnienie.