Konflikt między osobami preferującymi mieszkanie w mieście a tymi decydującymi się na budowę domu na wsi, najprawdopodobniej nigdy się nie skończy. Jednak coraz więcej osób decyduje się na opuszczenie dużych miejscowości ze względu na panujący w nich zgiełk i tłok. Czy zmęczenie miastem to dobry powód do tego, aby przeprowadzić się na wieś? Jaką lokalizację wybrać, aby mieszkać wygodnie i zdrowo?

Życie w mieście – najważniejsze zalety

Choć wiele osób rozważa wyprowadzkę na wieś, nadal wiele młodych osób inwestuje w nieruchomości w miastach takich, jak Radom, Poznań czy Warszawa. Taki wybór jest podyktowany przede wszystkim poszukiwaniem wygody. W dużych miejscowościach można korzystać z bogatej gamy usług. Sklepy, restauracje, kina, kluby i galerie są dostępne praktycznie na każdym rogu. Mieszkańcy mogą cieszyć się różnorodnymi formami rozrywki i kultury.

Szerokie są też możliwości rozwijania swojej kariery. Miasta to centra gospodarcze, w których zlokalizowane są różne firmy, przedsiębiorstwa i miejsca pracy. Zapewnia to łatwiejszy dostęp do szerokiej gamy form zatrudnienia. Wiele osób podejmuje decyzję o zamieszkaniu na miejskim osiedlu również z myślą o renomowanych uczelniach, szkołach i innych instytucjach edukacyjnych dla swoich dzieci.

W miastach można korzystać z rozbudowanej infrastruktury. Wspomnieć warto, chociażby o transporcie publicznym, autostradach, lotniskach i wodociągach. Innowacyjność i rozwój technologiczny to coś, co doceniają w szczególności młode pokolenia. Ważny jest też łatwy dostęp do opieki zdrowotnej. Specjalistyczne placówki zdrowotne znajdują się tak naprawdę tylko w dużych miastach.

Czy warto mieszkać na wsi?

Coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę poza granice miasta. Jakie argumenty przemawiają za podjęciem takiej decyzji?

  • Miasto czy wieś? Mieszkaj wygodnie i zdrowoBrak problemu z miejscem parkingowym – dużym komfortem i oszczędnością czasu jest brak konieczności martwienia się o to, gdzie zaparkować.
  • Szybki dojazd do miasta – z większości miejscowości podmiejskich można dojechać do centrum szybciej, niż przemieszczając się po samym mieście. Wynika to z braku korków na trasach dojazdowych.
  • Świeże powietrze w ogrodzie – wyjście na spacer lub zabawa z dzieckiem w mieście to duże przedsięwzięcie. Praktycznie zawsze konieczne jest pokonanie trasy przebiegającej przez ruchliwą ulicę. Mieszkanie na wsi wiąże się ze zdecydowanie łatwiejszym kontaktem z naturą.
  • Opieka nad psem – jeśli członkiem Twojej rodziny jest pies, pokochasz mieszkanie na wsi. Nic nie jest tak wygodne, jak wypuszczenie czworonoga do ogrodu zamiast wychodzenia na kolejny spacer po miejskich ulicach.
  • Brak sąsiadów za ścianą – brak imprez, dymu papierosowego z pobliskich balkonów – wszystko to sprzyja spokojnej atmosferze.
  • Przestrzeń – dom na wsi to przede wszystkim dużo miejsca. Na działce poza miastem można realizować wiele różnorodnych pasji, co w niewielkim mieszkaniu po prostu byłoby niemożliwe.

Miejsce zamieszkania, a zdrowie

Wybór miejsca zamieszkania warto rozważyć też pod kątem zdrowia. Jedną z głównych zalet miasta jest dobry dostęp do opieki zdrowotnej. Często w większych miejscowościach łatwiejsze jest znalezienie formy aktywności fizycznej dopasowanej do indywidualnych potrzeb i upodobań. Poza tym można korzystać ze sklepów ze zdrową i ekologiczną żywnością. Jednocześnie jednak w miastach występuje duże zanieczyszczenie powietrza. Negatywnie oddziałuje to na zdrowie układu oddechowego. Tempo życia i konkurencja sprzyjają też problemom ze zdrowiem psychicznym. Mieszkańcy miast są narażeni na różne szkodliwe substancje chemiczne i częściej cierpią z powodu biernego palenia papierosów.

Głównym atutem, który wiąże się ze zdrowiem na wsi, jest czystsze powietrze. Wiejskie otoczenie może być też mniej stresujące. Osoby mieszkające w małych miejscowościach rzadziej zmagają się z problemami psychicznymi czy zaburzeniami snu. Niektórzy w przestrzeni wiejskiej odnajdują też większe pokłady motywacji do aktywności fizycznej.

Warto pamiętać, że wszystkie powyższe argumenty nie oznaczają, że dbanie o zdrowie w mieście jest niemożliwe. Zdrowy styl życia można prowadzić wszędzie. Zarówno w domu, jak i w mieszkaniu możesz umieścić wygodny materac lateksowy 90×200 cm, gotować zdrowe posiłki i uprawiać sport. Na wsi jest to po prostu nieco łatwiejsze.

Co wziąć pod uwagę przed dokonaniem wyboru?

Przede wszystkim zastanów się nad tym, jaki styl życia preferujesz. Wolisz dynamiczne tempo życia czy może spokój i bliskość natury? Sprawdź też, gdzie znajdują się większe możliwości zawodowe związane z branżą, w której pracujesz. W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszy się praca zdalna, co sprzyja przeprowadzkom poza miasto.

Rozważ, jakie usługi są dla Ciebie istotne. Miasta oferują bogatą infrastrukturę, ale to wieś jest przyjaźniejsza dla lokalnych przedsiębiorców. Jeśli masz dzieci lub planujesz założenie rodziny, zwróć uwagę na dostępność szkół i zajęć pozalekcyjnych. Weź pod uwagę również dojazd.

Czynnikiem, który ma znaczenie, są też koszty życia. Mogą się one znacznie różnić między miastem a wsią. Zarówno nieruchomości, jak i usługi czy żywność, mają zupełnie inne ceny w różnych lokalizacjach. Pamiętaj też o dostępie do transportu oraz usług z zakresu opieki medycznej.

Nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie gdzie lepiej mieszkać. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Osoby, które lubią żyć dynamicznie, chcą mieć wszędzie blisko i cenią sobie nowe technologie – poczują się dobrze w mieście. Z kolei wieś to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie spokój i stabilność.

Przeczytaj też: Jak materace dzielą się ze względu na twardość?