Posiadanie pupila to bez dwóch zdań źródło radości. Zwierzak może skutecznie poprawić nasz humor, a do tego dotrzymać towarzystwa. Niestety, nie wszyscy mogą cieszyć się obecnością zwierząt. U osób z alergią na ich sierść wywołuje to różne niepożądane objawy. Jak rozpoznać to uczulenie sprawdź?
Z czego wynika alergia na sierść zwierząt?
Alergia na sierść zwierząt jest bardzo popularną dolegliwością. Źródła wskazują, że z roku na rok jest coraz więcej osób, które zmagają się z nią. Przyczynę alergii stanowią przede wszystkim psy i koty, które są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi. Okazuje się jednak, że myszy, chomiki czy świnki morskie też mogą uczulać. Alergenami zwierzęcymi, które wywołują nieprzyjemne objawy, jest przede wszystkim naskórek, ślina, mocz oraz wydzielina gruczołów łojowych i potowych. Mimo że te substancje mogą wydać się nieszkodliwe, u alergików występuje nieprawidłowa reakcja organizm, na której skutek następuje próba walki z nimi. Jest to szczególnie dokuczliwe, jako że alergeny zwierzęce są niezwykle powszechne i mogą znajdować się właściwie wszędzie. Znaleźć je można nawet w domach, w których nie ma żadnego zwierzęcia, ponieważ zostały przeniesione tam na przykład na ubraniu czy torbie. Przedostają się one do organizmu człowieka przez układ oddechowy. Skutkuje to wywołaniem reakcji, która może być gwałtowna lub przewlekła. W pierwszej z nich objawy pojawiają się nagle i są bardzo silne. Druga z kolei prowadzi do stopniowego zaburzenia pracy układu oddechowego. Może nawet przyczynić się do powstania astmy.
Jakie są objawy alergii na sierść zwierząt?
Objawy uczulenia na zwierzęta mogą być różne. Wpływ na to mają różne czynniki, takie jak rodzaj reakcji czy też rasa zwierzęcia, z którego alergenami mamy styczność. Najczęściej jednak możemy zetknąć się z kichaniem, które ma charakter napadowy. Oprócz tego występuje nieżyt nosa, swędzenie i uczucie zatkanego nosa. Obecny jest też kaszel, któremu towarzyszy uczucie pieczenia w gardle i jamie ustnej. Negatywnie reagują również nasze oczy – najpierw dochodzi do ich łzawienia, potem może pojawić się zapalenie spojówek. U niektórych osób występują objawy skórne, takie jak świąd, rumień bądź pokrzywka. W ekstremalnych przypadkach alergia może doprowadzić do problemów z oddychaniem, duszności czy nawet wstrząsu anafilaktycznego. Należy zatem zachować szczególną ostrożność.
Leczenie alergii na sierść
Widzimy, że reakcja alergiczna na sierść zwierząt jest dość poważna. Bycie narażonym na wspomniane objawy przez cały czas może przyczynić się do dużego dyskomfortu i obniżenia samopoczucia. Nie pozwólmy na to. Jeśli zauważymy u siebie oznaki alergii, zwróćmy się do lekarza. Zapewnijmy sobie skierowanie do alergologa, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu zleci odpowiednie testy skórne. Wtedy nakłuwa się naskórek i wprowadza pod skórę poszczególne alergeny, aby sprawdzić reakcję organizmu. Uczulenie na sierść zwierząt można rozpoznać po pojawieniu się zaczerwienienia w miejscu nakłucia. Po zdiagnozowaniu alergii należy wybrać sposób leczenia. Popularną opcją są leki antyhistaminowe, które zmniejszają wydzielanie histaminy, substancji uwalnianej podczas reakcji alergicznej. Mamy tu duży wybór, ponieważ dostępne są zarówno tabletki, syropy, jak i krople. Niestety, nierzadko trzeba liczyć się ze skutkami ubocznymi, jakimi są senność i zmęczenie. Oprócz tego możemy skorzystać z leków, które obkurczają naczynia krwionośne. Na skutek tego łagodzą swędzenie czy pieczenie. Innym rozwiązaniem są kortykosteroidy, które są podawane wyłącznie donosowo. Często osoby z alergią decydują się na przejście zabiegu odczulania. Polega on na podawaniu coraz większej ilości alergenów, aż w końcu organizm się do nich przyzwyczaja i reakcje stają się o wiele słabsze. Pamiętajmy, aby sposób leczenia przedyskutować z lekarzem.
Jeśli jesteśmy alergikami, ale jednocześnie kochamy zwierzęta, możemy zdecydować się na przygarnięcie takiego psa lub kota, który jest uważany za mniej uczulający. W połączeniu z leczeniem może okazać się, że dzięki temu alergia nie będzie nam dokuczać. Jeśli chodzi o psy, postawmy na rasy takie jak maltańczyk, shih-tzu czy york, które nie mają sierści, a włosy. Kot bengalski, syberyjski, balijski, devon rex czy bezwłosy sfinks też będą dobrym towarzyszem dla alergika.
Pupil a higiena snu
Wiemy już, że nawet jeśli mamy alergię na sierść, posiadanie pupila jest możliwe. Odpowiednie leczenie nam na to pozwala. Jeśli zatem w naszym domu jest zwierzak, powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o poziom higieny. Dotyczy to przede wszystkim sypialni, w której śpimy i się relaksujemy. Nie zachowując czystości, narażamy się na pogorszenie jakości snu i pojawienie się dyskomfortu. Warto zatem pamiętać o tym, aby nie pozwalać naszemu pupilowi spać z nami w łóżku. Musimy bowiem liczyć się z tym, że na sierści zwierzaka znajdują się różne zanieczyszczenia i bakterie. Jeśli wskakuje on do naszego łóżka, przedostają się one na naszą pościel. U alergików może to spotęgować objawy reakcji alergicznej i wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Bądźmy konsekwentni, nawet jeśli nasz pies czy kot bardzo chciałby być blisko nas. Świetnym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w legowisko, które możemy umieścić w nogach łóżka. To będzie swego rodzaju pójście na kompromis. Nawet kiedy nasz pupil będzie spał gdzie indziej, nie zapominajmy o tym, aby regularnie sprzątać naszą przestrzeń snu. Pościel, w której gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, powinna być prana przynajmniej raz w tygodniu. Warto też systematycznie odkurzać materac, dzięki czemu unikniemy przedostania się kurzu do struktury produktu. Co pół roku możemy odwracać materac na drugą stronę. Wpłynie to pozytywnie na jego żywotność i zapobiegnie powstawaniu się wgnieceń. Najlepszym sposobem na zachowanie wysokiej higieny snu będzie jednak zainwestowanie w materac o sprawdzonych właściwościach antyalergicznych i antybakteryjnych. One uchronią nas przed objawami alergii i zapewnią spokojny, jakościowy sen. Podobnych modeli możemy szukać wśród produktów sleepmed.pl. Dostępne są one na stronie internetowej oraz w sklepie stacjonarnym Radom.
Kichanie, nieżyt nosa, kaszel czy łzawienie oczu… Objawy alergii na sierść są bardzo nieprzyjemne i dokuczliwe. Jeśli zauważymy je u siebie, starajmy się unikać przebywania w towarzystwie zwierząt. Warto też pomyśleć o zainwestowaniu w leki, które skutecznie zmniejszą te negatywne dolegliwości.
Przeczytaj także: Spanie z pupilem a higiena w łóżku