Podczas aranżacji sypialni kierujemy się jej atrakcyjnym wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Jest to miejsce, w którym z reguły spędzamy 1/3 swojego życia, dlatego warto zadbać o jego odpowiednie zagospodarowanie. Przyjrzyjmy się dziś najważniejszemu elementowi sypialni, czyli łóżku.

Jak dobrać odpowiednią szerokość łóżka?

Największe ograniczenia narzuca nam często metraż wnętrza. Urządzenie małej sypialni małżeńskiej w bloku bywa prawdziwym wyzwaniem. Celem zapewnienia sobie wygody, łóżko należy postawić na środku jednej ze ścian, w taki sposób, by mieć do niego dostęp z 3 stron. Swobodne przejścia ułatwi kładzenie się i wstawanie bez budzenia partnera. Dzięki takiemu ustawieniu łatwiejszym będzie także sprzątanie, mycie podłogi, również pod łóżkiem, a pamiętajmy, że kurz i roztocza bardzo niekorzystnie wpływają na nasz układ oddechowy i mogą zaburzać wypoczynek.

Szerokość łóżka do sypialni powinna być oczywiście dostosowana również do Waszych indywidualnych potrzeb. Pełen komfort snu i brak ograniczeń przy zmianach pozycji to podstawa dobrze przespanej nocy.

Co wpływa na dobór szerokości łóżka?

Poza przestrzenią, jaką masz do dyspozycji, bardzo istotną jest liczba osób, które będą korzystać z danego łóżka. Weź pod uwagę również sporadycznie dołączające dzieci, czy ewentualnego pupila. Noc spędzona w jednej pozycji, bez możliwości obrócenia się, nie będzie efektywna i z pewnością nie przyniesie Ci oczekiwanego odprężenia.

Pamiętaj, że najważniejszym jest wybór wielkości materaca, czyli stricte powierzchni do spania. Łóżko to kilka dodatkowych centymetrów z każdej strony. Rama metalowa, czy drewniana są zwykle tylko niewiele większe niż materac. W przypadku łóżka tapicerowanego sprawdź dokładnie jakie są jego wymiary zewnętrzne.

Wybierając łóżko, koniecznie uwzględnij swoje gabaryty oraz ułożenie w trakcie snu. Osoby, które śpią niespokojnie i cenią sobie jak największą przestrzeń, będą się źle czuły w zbyt wąskim łóżku.

Jakie są dostępne na rynku wymiary łóżka i materacy?

Czym kierować się przy poszukiwaniach łóżka?Najpopularniejszą długością, która w większości przypadków jest wystarczająca, to 200 cm. Bardzo wysokie osoby, mogą dostać modele 220 cm lub złożyć zamówienie na wymiar. Dla dzieci i młodzieży często wybieramy łóżka długie na 160-180 cm i szerokie na 80-90 cm. W pokojach dziecięcych dbamy o jak największą ilość wolnej przestrzeni, by nie ograniczać miejsca do zabawy i rozwijania kreatywności. W przypadku dużego metrażu można dziecku od razu zakupić łóżko z materacem na wymiar dorosły. Jeśli postawisz na wysoką jakość, nie będziecie musieli go wymieniać przez następnych kilkanaście lat.

Wśród standardowych łóżek możemy wyróżnić pojedyncze i podwójne. Szerokość łóżka dla jednej osoby wynosi zwykle 80-120 cm. Szerokość łóżka dwuosobowego natomiast 140-180 cm.

Jakie łóżko spełni wymagania jednej osoby?

Wiele zależy od wzrostu i wagi użytkownika. Innego łóżka będzie potrzebować drobna kobieta, a innego dobrze zbudowany, rosły mężczyzna. Ogromną rolę odgrywają także indywidualne przyzwyczajenia oraz potrzeby. Są tacy, którzy wiele lat spali na wąskim tapczanie i nie wykorzystają przestrzeni dużego łóżka. Ważne jednak jest, by spać w możliwie jak najbardziej komfortowych warunkach. Jeśli ogranicza Cię ciasna sypialnia, wystarczyć Ci powinien materac 90×200. Jeżeli jednak dysponujesz większym pokojem, lubisz mieć pełną swobodę ruchów, postaw na większe łóżko. Szerokość 120 cm dla jednej osoby to już dużo. Na rynku dostaniesz także rzadziej spotykane łóżko 130 cm szerokości. Warto czasami zastanowić się nad krótszym łóżkiem np. 90×190.

Jakie łóżko będzie wystarczające dla dwóch osób?

Wśród standardowych wymiarów, najmniejszym dla dwóch osób jest łóżko 140×200. Jeśli nie macie miejsca na większe, jesteście szczupli i zwykle śpicie blisko siebie, przytuleni, będzie to wystarczające rozwiązanie. Dla pełniejszego komfortu jednak warto rozważyć większy model. Materac 160×200 zdaje się być najbardziej optymalnym rozmiarem. Umożliwia swobodne przekręcanie się, rozkładanie rąk, a nawet spanie pod dwiema kołdrami, jeśli jedna bywa kością niezgody. Wybierając łóżko do sypialni małżeńskiej, w której spodziewacie się czasem nocnych wizyt dzieci, czy spragnionego czułości psa, rozważcie takie o wymiarach 180×200. Powinno być Wam bardzo wygodnie. Jest to doskonała szerokość dla młodych małżeństw. Poza dziećmi zapewni też możliwie najwyższy komfort kobiecie w zaawansowanej ciąży.

Poza długością i szerokością łóżka zwróćcie uwagę na jego wysokość. Siadanie na materacu powinno odbywać się bez wysiłku. Najlepszą wysokością będzie taka, która pozwoli Ci podczas siedzenia, trzymać stopy wygodnie na ziemi, a kolana mieć ugięte pod kątem 90 stopni. Oczywiście trudno uzyskać taki efekt u obu partnerów, jeśli znacząco różnią się wzrostem, jednak żadne z Was nie powinno mieć problemu z kładzeniem się i wstawaniem.

Z jakim kosztem trzeba się liczyć kupując łóżko?

Kwestia ceny bardzo często idzie w parze z jakością. Jeśli szukasz komfortowego łóżka na długie lata, nie powinieneś oszczędzać. Kupując tani produkt, możesz znacząco obniżyć jakość swojego snu, co przełoży się na ogólne samopoczucie. Najistotniejszym elementem łóżka i niejednokrotnie najdroższym, jest materac. Wybierając go, należy się kierować preferencjami, odpowiednio dostosować go do potrzeb, wagi, ulubionej pozycji. Cena powinna być kwestią drugorzędną.

Często próba zaoszczędzenia podczas zakupu łóżka jest tylko pozorna. Możesz dostać na rynku łóżko z materacem za kilkaset złotych, lecz z dużym prawdopodobieństwem, nie zyskasz w nocy właściwego podparcia dla pleców, materac szybko się odkształci, a Ty każdego ranka będziesz wstawał obolały, aż uznasz, że pora wymienić łóżko. Dobrej jakości produkty objęte są wieloletnią gwarancją.

Minimalny koszt pojedynczego łóżka z materacem, z jakim musisz się liczyć, jeśli zależy Ci na jakości, to ok. 1500 zł. Kupując łóżko dwuosobowe, wymiary mają wpływ na cenę, choć różnica nie jest znacząca, szczególnie zważając na komfort, jaki może dać 20 dodatkowych centymetrów. Koszt małżeńskiego łoża godnego uwagi rozpoczyna się od ok. 2000 zł. Bardzo fajną opcją jest możliwość samodzielnego zaprojektowania swojego łóżka. Takie udogodnienie znajdziesz na stronie marki Hilding. Dzięki temu, że to Ty decydujesz o wymiarach, materiale, jego fakturze, kolorze, a także możesz wybrać wezgłowie i nóżki, masz szansę stworzyć zupełnie wyjątkowy model, mając pod kontrolą koszty.

Wybierając łóżko, przede wszystkim miej na uwadze swoje zdrowie. Relaksujący sen pomoże Ci się zregenerować i nabrać sił, a także zadba o Twój kręgosłup, stawy i mięśnie. Zapewnij sobie wysoki komfort snu na odpowiednio dużym, o idealnej twardość materaca , wygodnym łóżku i czerp z niego pozytywną energię każdego dnia.