To pytanie pojawi się wcześniej lub później: jaki materac kupić? Możemy mieć na myśli materac dla dziecka, materac jedno- albo dwuosobowy, specjalne rodzaje materacy (np. materace antyodleżynowe) – za każdym razem będziemy chcieli zapewnić sobie maksymalny komfort, zdrowy sen, wygodę, prawidłowe ułożenie kręgosłupa, ale też trwałość materaca. Wszystko to uzyskujemy, gdy wybieramy materace lateksowe firmowane przez Hilding, sławnego producenta, który ponad 80 lat swojej historii zamienił w jeden z najlepszych brandów w świecie materacy.

Materac piankowy – co to jest?

Pianka lateksowa jest substancją posiadającą olbrzymie pole zastosowań w różnych dziedzinach ludzkiego życia. Już dawno została odkryta przez wytwórców materacy. Obecnie materace piankowe są tworzone z nowoczesnych lateksów, dopracowanych w laboratoriach najlepszych producentów, takich jak Hilding, którego materace z pianki lateksowej uwzględniają całą współczesną wiedzę o tym materiale i jego zastosowania dla dobra użytkowników materacy. Lateks naturalny to znany kauczuk (drzewa kauczukowe), jest on obecny przy wytwarzaniu lateksu syntetycznego, który w procesie produkcji uzyskuje nowe właściwości. Chemia XXI wieku to także takie zastosowanie nauki o polimerach, które prowadzi do skonstruowania materiału doskonałego (takie firmy jak Hilding nadal prowadzą badania nad konstrukcją materacy z pianki lateksowej, ale sama pianka wydaje się już na tyle dobrze opracowana, że do czasu nowego przełomu w naukach o tworzywach sztucznych, raczej powinniśmy się spodziewać dopracowywania już sprawdzonych rozwiązań).

Jakie są rodzaje materacy lateksowych?

Czy warto kupić materac lateksowyTak naprawdę w przypadku zbioru materacy lateksowych oprócz ich rodzajów możemy wyróżnić gatunki i typy – materace lateksowe należy klasyfikować zgodnie kilkoma kryteriami. (Prosimy zauważyć, że podane kryteria klasyfikacji materacy z lateksu pozwalają także na pewną filtrację naszych preferencji przy zakupie materaca, zatem stanowią również pewną „checklistę” dla każdego, kto kupuje materac lateksowy).

Proponujemy następującą systematykę materacy lateksowych na podstawie wybranych cech istotnych:

  • Rozmiar materaca – od niewielkiego materaca dla niemowlaka, po duże materace do przestronnych sypialni. (Za standardowy uchodzi latekstowy materac 160×200).
  • Rodzaj pianki – decyduje o elastyczności, dopasowaniu do kształtu ciała, higienie i innych ważnych aspektach użytkowania.
  • Konstrukcja – spotykamy materace z lateksu sprężynowe, wielowarstwowe, z komorami, konstrukcje różnią się.
  • Twardość – zależna od pianki i konstrukcji: od miękkich materacy do bardzo twardych.
  • Producent – nie każda firma może zaproponować tę jakość co Janpol, Sambella, Materasso czy wymieniony na początku Hilding.
  • Cechy dodatkowe – na uwadze należy mieć czas gwarancji na materac (najlepiej nawet 15 lat), antyalergiczność, specjalne przeznaczenie dla osób o dużej wadze i inne cechy.

Spanie na materacu lateksowym i zdrowie

Opinie o materacach lateksowych są zazwyczaj zgodne. Ceni się w nich komfort zapewniający zdrowy sen bez przegrzania lub oziębienia organizmu, ochronę przed drobnoustrojami, łatwość dopasowania materaca do wagi i sylwetki. To ostatnie ma wielkie znaczenie dla właściwej pozycji kręgosłupa w czasie snu, a więc czynnika decydującego o fizjoterapeutycznych zaletach dobrego materaca z lateksu. Zdrowy sen to podstawa zdrowia również za dnia. Układy ludzkiego organizmu regenerują się podczas snu – kiedy nie zakłócamy tego procesu, rano budzimy się wypoczęci i cieszymy się pełnią zdrowia całe lata dłużej. Badania jasno pokazują, że jakość snu jest jednocześnie skutkiem i przyczyną naszego ogólnego dobrostanu fizycznego i psychicznego. Materace lateksowe znajdują się w najlepszych gabinetach terapeutycznych i rehabilitacyjnych, są używane w jako profesjonalny sprzęt medyczny.

Doskonałym przykładem materaca spełniającego wszystkie te warunki jest Hilding Melody. W tym przypadku otrzymujemy wszystko, co najlepsze we współczesnej sztuce tworzenia materacy, które w realny sposób przyczyniają się do podniesienia jakości życia korzystających z nich osób. Materac ze znakomitego lateksu ułożonego w siedem warstw, uniwersalny, bo przystosowany do każdej wagi, zawsze higienicznie czysty i przewiewny. Sen na tym materacu z pewnością będzie zdrowy.

Jakie są plusy i minusy materacy lateksowych Hilding?

W materacach Hilding ujawniają się wszystkie zalety materacy lateksowych. O wielu z nich już wspomnieliśmy. Plusów z pewnością będzie wystarczająco wiele, aby temat „minusów” po prostu nie był wnoszony na wokandę, ale zgodnie z prawdą należy także powiedzieć kilka słów o tym, co może być uznane za mankament lateksowych materacy. Dotyczy to szczególnie starszych modeli, kiedy pianka, która jest przecież wytworem myśli inżynieryjnej, nie była jeszcze tak dobrze opracowana jak dziś. Otóż starsze materace z tzw. kauczuków stałych (lateks) po kilku latach eksploatacji, miały tendencje do zapamiętywania kształtu. Przy dużej wadze śpiącego tworzyły się więc delikatne wgłębienia w punktach najsilniejszego nacisku (biodra, ramiona). Taka jest historia. W nowych materacach lateks jest już na tyle „inteligentny”, że zawsze powraca do pierwotnego kształtu, powierzchnia materaca pozostaje idealnie płaska przez bardzo długi czas.

Czy materac lateksowy jest dobrym wyborem dla dziecka?

Materace dziecięce stanowią osobną kategorię. Materac dla dziecka musi uwzględnić specyfikę użytkownika najmłodszego. Małe obciążenie, szczególne zapotrzebowanie dziecka na czystość miejsca snu, nocne moczenie się, w końcu najwyższe bezpieczeństwo wymagane dla produktów dziecięcych. Jaki materac dla niemowlaka więc wybrać? Przedstawimy dwa lateksowe materace dziecięce, które mogą wyznaczać standardy na tym polu.

Na pewną dobrą propozycją jest Atena marki Janpol. Materac ten można prać w pralce, zatem wszystkie ślady pozostawiane przez dziecko na jego powierzchni oraz głębsze zabrudzenia zawsze możemy usunąć. Znakomite właściwości antyalergiczne, elastyczność pozwalająca na instalację materaca także na łóżkach z regulowaną wysokością zagłówka i otwarta wentylacja – materac dla niemowlaka w sam raz. Atena ma certyfikat wyrobu medycznego.

Lio również jest produkowany przez Janpol. To model tańszy, ale mimo, że nie posiada wszystkich zalet najlepszych materacy Hilding, to w swoim przedziale cenowym Lio wypada bardzo dobrze. Lateks nazywany „Ocean Blue” został połączony z pianką poliuretanową. Ten materac dla dziecka uzyskał pozytywną rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Kojce i łóżeczka dziecięce wyłożone tym materacem stanowią bezpieczną, zdrową i komfortową przestrzeń dla niemowlęcia.