Wracając do domu po ciężkim dniu człowiek myśli tylko o tym, aby się położyć i odpocząć w swoim wygodnym łóżku. Co jednak, jeśli nasz materac budzi negatywne emocje? W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nie nadaje się już do wymiany! Materace także z czasem zużywają się i nie spełniają już prawidłowo swojej funkcji. Jeśli więc dojdziemy do wniosku, że najwyższa pora zakupić nowy model, warto dowiedzieć się, czym kierować się przy wyborze nowego materaca. Czy popularne materace piankowe oraz lateksowe będą odpowiednie?

Idealny materac – jak wybrać?

Każdego dnia w łóżku spędzamy 6-9 godzin, odpoczywając po ciężkim dniu poprzez drzemkę czy zapadając w głęboki i regenerujący sen. Jednak aby odpowiednio wypocząć, należy prawidłowo wybrać materac, który będzie pasował do indywidualnych potrzeb danego użytkownika. Z uwagi na to warto zwrócić uwagę na:

  • Materac piankowy czy lateksowy - czym się kierować?rozmiar materaca, ponieważ powinien on być minimum 20 cm dłuższy od użytkownika oraz szeroki w zależności od tego, czy użytkowany będzie przez jedną osobę czy parę,
  • wysokość materaca, ponieważ powinna ona być kompatybilna z posiadanym lub wybranym łóżkiem,
  • twardość materaca, ponieważ to od niej zależy, czy kręgosłup będzie prawidłowo podparty, a odczuwalny komfort osiągnie odpowiednio wysoki poziom,
  • stan zdrowia, ponieważ na wszelkie schorzenia kręgosłupa oraz inne problemy zdrowotne, np. alergie wymagają konkretnego rodzaju materaca, np. prozdrowotnego,
  • użytkownika, ponieważ inne rodzaje materacy polecane są niemowlętom, dzieciom czy nastolatkom, a inne dorosłym oraz seniorom.

Ustalając w ten sposób cechy, które ma mieć materac do łóżka łatwiej jest znaleźć najlepszy dla nas model.

Materac piankowy czy lateksowy – porównanie

Materace piankowe należą do jednych z najpopularniejszych na rynku. Charakteryzują się one wkładem składającym się z innowacyjnej pianki, która jest lekka i niezwykle komfortowa. Pozwala użytkownikowi na spokojny oraz wygodny sen, a jednocześnie odpowiednio podpiera kręgosłup. Materace do spania z wkładem piankowym mogą być między innymi termoelastyczne  (stosuje się w nich wówczas piankę reagującą na temperaturę ciała) lub wysokoelastyczne (taki materac cechuje wówczas wysoka sprężystość, elastyczność oraz trwałość). Materace lateksowe z kolei z uwagi na wykorzystanie mleczka kauczukowego we wkładzie posiadają dodatkowe cechy – wysoką antyalergiczność, antybakteryjność oraz antygrzybiczność. Dodatkowo porowata struktura pozwala na odpowiednią wentylację wkładu, a także korzystnie wpływa na krążenie krwi w organizmie. Jednak żaden materac nie jest idealny, ponieważ osoby preferujące twarde powierzchnie mogą uznać materac piankowy za zbyt miękki, a ekologiczny materac lateksowy może nie przypaść do gustu z uwagi na ciężar czy wysoką cenę.

Wybierając materace do sypialni powinno się zwracać przede wszystkim uwagę na indywidualne preferencje. To właśnie one pozwalają zdecydować, który materac będzie najlepiej pasował do konkretnej osoby.