„O, śnie! Głęboki, dobry śnie! Błogosławieństwo ludzi!” – tak pochwalnie o śnie pisał jeden z najwybitniejszych polskich poetów Jeremi Przybora i miał racje, bo o tyle, ile można wyobrazić sobie życie bez jedzenia, tak bez snu człowiek odczuwa tego negatywne symptomy już po pierwszym dniu. Na prawidłowy sen i odpoczywanie wpływa wiele czynników – także sporo niezależnych od nas – ale w przypadku tych zależnych od nas warto podejmować dobre i przemyślane decyzje. Jedną z pierwszych decyzji, jakie możesz podjąć, aby poprawić komfort snu jest zdecydowanie się na wysokiej jakości i klasy materac – taki jak chociażby termoelastyczny model Hilding Salsa.

Termoelastyczne materacy nieprzypadkowo uchodzą za jedne z najlepszych na rynku

Modele termoelastyczne od Hildinga nieprzypadkowo uchodzą za jedne z najlepszych na rynku i tak też jest w przypadku modelu Salsa, który szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku par o znacznej różnicy wagowej. To co cechuje materac Salsa to wkład wypełniony pianką Flexifloam, która poza optymalną sztywnością zapewnia także znakomite wsparcie dla kręgosłupa poprzez idealny rozkład punktów nacisku ciała na powierzchnię materaca.

Swobodny przepływ powietrza i termoregulacja jako fundament zdrowego snu

Hilding Salsa - materac prozdrowotnyKolejną zaletą materaca Hilding Salsa to jego przewiewność. Dobrze wykonane pianki powinny przepuszczać powietrze – to szczególnie ważne w przypadku materaców, bo przecież w czasie snu ciało ma nieco wyższą temperaturę. Komórki pianki są tak ułożone, aby powietrze – i jednocześnie ciepło – mogły swobodnie przepływać przez jej wnętrze. Ma to wymiar praktyczny. Po pierwsze w materacu nie gromadzi się ciepło, co ma szczególne znaczenie dla osób mających problemy z nocnymi dusznościami. Po drugie udoskonalony przepływ powietrza sprawia, że wilgoć błyskawicznie odparowuje. To oczywiście wiąże się z utrzymaniem odpowiedniej higieny.

Wilgoć podczas snu to dopiero początek kłopotów

Tam, gdzie zalega wilgoć, bardzo szybko pojawiają się bakterie, pleśnie i roztocza. Jest więc bardzo ważne, aby materac jak najszybciej wysychał. Materace z pianki poliuretanowej są dostępne w wersji termoelastycznej i wysokoelastycznej. Pierwszy rodzaj staje się bardziej elastyczny wraz ze wzrostem temperatury. Ponadto, dopasowują się one do kształtu ciała i zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Materace wysokoelastyczne z pianki są bardziej elastyczne i charakteryzują się znacznie wyższą żywotnością, co znajduje potwierdzenie w licznych badaniach, artykułach oraz analizach dostępnych szeroko w sieci.

Odpowiednia higiena snu

Na koniec warto podkreślić, że poza wyborem odpowiedniego materaca ważnym jest także tzw. higiena snu. Szczególne ważne są czynności wzmacniające mechanizmy regulujące sen, zgodnie z dwuskładowym modelem regulacji snu opisanym przez Aleksandra Borbély’ego. Aktywność fizyczna, krótki czas spędzany w łóżku i unikanie drzemek w ciągu dnia wzmacniają proces homeostatyczny, czyli biologiczną potrzebę snu. Wstawanie rano zawsze o tej samej porze, regularny tryb życia, unikanie silnego światła wieczorem i ciemnych pomieszczeń w ciągu dnia wzmacniają rytm okołodobowy, który powoduje, że potrzeba snu pojawia się o właściwej porze, czyli w nocy. Pamiętajcie o tym, kiedy już położycie się wygodnie na jednym z materacy firmy Hilding – chociażby na modelu Salsa.

Restrykcyjne badania jako podstawa do uzyskania certyfikatów medycznych

Materac Hiding Salsa to także jeden z produktów, które przeszedł szereg restrykcyjnych badań oraz uzyskał status wyrobu medycznego w klasie I. Produkt dostępny jest w dwóch wariantach: z pokrowcem Velvet lub Tencel.