Wszyscy doskonale wiemy, że łóżko stanowi serce sypialni – to miejsce, w którym możemy wypocząć po długim i ciężkim dniu pełnym obowiązków. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy tego łóżka nie posiadamy, a wtenczas możemy zastanawiać się, czy materac może bez problemu leżeć na podłodze. Czy w takim przypadku nadal jesteśmy w stanie cieszyć się zdrowym wypoczynkiem, a czy sam materac czasem nie traci na swoich właściwościach? W tym artykule dowiesz się, czy umiejscowienie materaca na gołej podłodze jest rozsądnym wyborem.

Konstrukcja materacy SleepMed, czyli długa żywotność

Trudno zaprzeczyć, że produkty SleepMed wyróżniają się wysoką jakością, co bezpośrednio przekłada się na ich długą żywotność. Jest jednak pewien warunek – jako użytkownicy musimy dbać i pielęgnować swoje podłoże do snu, aby mogło ono dobrze służyć nam przez wiele lat. Konstrukcja materacy SleepMed mimo wszystko jednak opiera się na zastosowaniu materiałów o wyjątkowej wytrzymałości. Dzięki temu są one odporna na eksploatację i codzienne użytkowania oraz ewentualne odkształcenia i wgniecenia na powierzchni. Konstrukcja zazwyczaj składa się także z kilku warstw różnych rodzajów pianek oraz strefy ze sprężynami kieszeniowymi typu Multi. Tak zaprojektowane wypełnienie ma na celu nie tylko zwiększenie wygody użytkownika, ale również właśnie żywotności materaca. Przykładowo poszczególne warstwy pianek mogą stanowić ochronną barierę dla prawidłowej pracy sprężyn. Pianka wysokoelastyczna VPHHR stanowi gwarancję wytrzymałości, natomiast pianka termoelastyczna VitaRest to potwierdzenie odporności na eksploatację, nawet w przypadku użytkowników o dużej masie ciała. Jest to komponent, który zawsze wraca do swojej pierwotnej formy.Czy materac SleepMed może leżeć na podłodze?

Konstrukcja materacy SleepMed jest także przemyślana pod względem zachowania higieny, w szczególności we wnętrzu wypełnienia, gdyż odpowiada ono za dobrą kondycję produktu. Materace posiadają więc otwartą strukturę, która pozwala na swobodny obieg powietrza, zapobiegając tym samym rozwojowi zanieczyszczeń i wilgoci. Jeśli materac byłby zanieczyszczony od środka, jego kondycja byłaby znacznie gorsza, a my nie moglibyśmy cieszyć się komfortowym wypoczynkiem. Jest to więc kolejny aspekt, który wpływa na długą żywotność produktów SleepMed. Jednak czy żywotność ta zachowuje się w przypadku, w którym materac leży na ziemi zamiast na stelażu łóżka?

Dlaczego materac nie powinien leżeć na podłodze?

Nie bez powodu wynaleziono łóżko oraz materac, który ma stanowić jego wypełnienie w celu zapewnienia wygody użytkownikowi. Dlatego też materac samoistnie leżący na podłodze może być nie najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż w takiej sytuacji, nie jest on w stanie się samodzielne wentylować. Położenie materaca bezpośrednio na podłodze ogranicza wymianę powietrza między jego górną i dolną stroną, co ostatecznie może prowadzić do zalegania wilgoci w jego wnętrzu i rozwoju pleśni. Jego dolne warstwy nie mogą wówczas “oddychać”, a więc swobodna cyrkulacja powietrza nie jest możliwa. Po drugie powinniśmy pamiętać o tym, że podłoga jest miejscem, gdzie zwłaszcza zbiera się kurz, brud i alergeny. Bez stelaża materac jest więc narażony na bezpośredni kontakt z tymi zanieczyszczeniami, co może przekładać się na jego gorszą kondycję oraz niedostatecznie higieniczne środowisko snu użytkownika. Leżąc na tak niedużej wysokości, wręcz wdychamy wszystkie roztocza znajdujące się na podłodze, a to szczególnie niekorzystna sytuacja dla alergików czy osób z innymi problemami zdrowotnymi. W tym przypadku sam materac również o wiele szybciej i łatwiej ulega zabrudzeniu, co przekłada się na jego krótszą żywotność. Poza tym on także wymaga odpowiedniego wsparcia, a podłoga nie jest w stanie mu go zapewnić. Nawet jeśli jest ona równa, z czasem materac może się odkształcać, co wpłynie nie tylko na jego kondycje, ale również nasz komfort w czasie snu. Materac wymaga więc odpowiedniego stelaża, który umożliwi swobodną cyrkulację powietrza i zapobiegnie szybszemu zużyciu.

Jeśli poszukujesz natomiast trwałego i wysokiej jakości podłoża do snu, być może idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie model SleepMed Comfort. Jest to materac piankowy, który stawia przede wszystkim na zastosowanie pianki termoelastycznej VitaRest. Jest to komponent, który świetnie dostosowuje się do indywidualnych kształtów ciała, zapobiegając występowaniu odkształceń, nawet na skutek dużej wagi użytkownika. Pianka zawsze powraca do swojej pierwotnej formy i nie traci na swojej sprężystości i elastyczności. Dodatkowo jest to materac odwracalny, dzięki czemu można przedłużyć jego żywotność, regularnie odwracając produkt na drugą stronę. W ten sposób nacisk na podłoże jest równomiernie rozłożony, co ponownie zapobiega występowaniu odkształceń. Tutaj ponownie nie zaleca się umiejscawiania materaca na podłodze, jeśli zależy nam na zachowaniu zdrowego wypoczynku przez długie lata.

Czy istnieją wyjątki?

Czy należy jednak tak uogólniać kwestię materaca leżącego na podłodze? Być może istnieją pewne wyjątki, w których takie rozwiązanie wcale nie przyczynia się do pogorszenia się kondycji materaca i jakości naszego snu? Owszem, istnieją produkty SleepMed, które można położyć bezpośrednio na podłodze bez żadnych wątpliwości. Przykładowo materac SleepMed Natura Plus posiada odpinany top możliwy do zastosowania jako oddzielny produkt. Można go położyć na niewygodnej kanapie, wersalce czy właśnie bezpośrednio na ziemi. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy spodziewają się gości, a posiadają ograniczone miejsce do wypoczynku. W tego typu top jest wyposażony także materac SleepMed Hybrid Premium Plus. Posiada on wysokość 5 cm i jest wypełniony pianką termoelastyczną VitaRest. Dzięki temu może zapewniać doskonałą wygodę nawet na twardej podłodze. Pamiętajmy jednak o tym, że materace nawierzchniowe również mogą ulec szybszemu zużyciu, umiejscawiając je na ziemi. Powinniśmy zatem być ostrożni co do czasu użytkowania topu na podłodze.

W ogólnej mierze nie zaleca się więc stosowania materaca SleepMed w bezpośrednim kontakcie z podłogą. Takie działanie może bowiem doprowadzić do pogorszenia się jego kondycji, a tym samym nasz wypoczynek także straci na jakości. Z kolei gorsza kondycja materaca nierzadko oznacza krótszą żywotność – materac staje się bardziej podatny na eksploatację i wówczas występuje większe ryzyko wystąpienia odkształceń. Użytkownik nie jest więc w stanie otrzymać solidnego wsparcia ciała, a to z kolei prowadzi nawet do porannych dolegliwości bólowych.

wyrób medycznyMaterace SleepMed Comfort. Hybrid Premium Plus, Natura Plus są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.