Zbieranie grzybów to jedna z najpopularniejszych aktywności praktykowanych jesienią. Dzięki niej możemy przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu i w otoczeniu natury, a do tego zdobyć pyszne grzyby, które następnie przydadzą nam się w kuchni. Ważne jest to, aby bardzo dokładnie przyrządzić grzyby po ich zebraniu. Jak zrobić to poprawnie? Sprawdź!

Jak długo grzyby zachowują świeżość?

Jeśli wybieramy się na grzybobranie, powinniśmy wiedzieć o kilku istotnych kwestiach. Jedna z nich dotyczy zachowania świeżości przez grzyby. Okazuje się, że czas ten jest bardzo krótki – grzyby są świeże zaledwie jeden dzień. Aby uniknąć ich zepsucia, należy trzymać je w niskich temperaturach, w lodówce lub zamrażarce. Z tego względu nie powinniśmy zostawiać przyrządzania grzybów na później, ponieważ mogę być już niedobre. Musimy mieć na uwadze fakt, że najszybciej świeżość tracą duże grzyby. Najdłużej trzymają się za to małe grzyby. Mimo tego przetworzenie ich maksymalnie do 24 godzin jest zalecane bez względu na gatunek.

Co zrobić po zebraniu grzybów?

Jak prawidłowo przyrządzić grzyby po ich zebraniu?Szukanie i zbieranie grzybów w lesie to niezwykle przyjemna aktywność. Wiele osób specjalnie wyczekuje jesieni, aby ją praktykować. Chociaż samo gromadzenie grzybów zapewnia dużą frajdę, tak do ich przyrządzenia możemy podchodzić z mniejszym entuzjazmem. Kluczowe jest bowiem to, aby zabrać się do tego zaraz po powrocie z lasu. Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy zrobić, jest czyszczenie grzybów. Kiedy zbiory są świeże, proces ten jest znacznie prostszy. Oczyśćmy je dokładnie z ziemi i liści, a do tego sprawdźmy je pod kątem robaków. Jeśli zauważymy, że któryś z okazów jest robaczywy, od razu go wyrzućmy. Chcąc od razu po przyrządzeniu wykorzystać grzyby do zrobienia jakiegoś dania, na przykład zupy, powinniśmy opłukać je pod bieżącą wodą, a do tego zeskrobać pozostałe zanieczyszczenia. W przypadku zaplanowanego mrożenia lub suszenia grzybów wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. U niektórych gatunków, jak na przykład u maślaków, konieczne będzie ponadto obranie kapelusza ze skórki po jego oczyszczeniu. Wyjątkowo trudnym do czyszczenia grzybem są kurki. Aby skutecznie pozbyć się resztek ziemi czy piasku, warto wpierw wrzucić je do miski, a następnie posypać solą i zalać wrzątkiem. Po kilku minutach możemy wyciągnąć oczyszczone grzyby za pomocą specjalnej łyżki.

Mrożenie grzybów

Mrożenie grzybów to jeden z najpowszechniejszych sposobów ich przechowywania. Chociaż wymaga poświęcenia trochę czasu, tak dzięki temu będziemy mogli cieszyć się swobodnym dostępem do przyrządzonych i gotowych grzybów, kiedy tylko będziemy tego potrzebowali. Przed włożeniem ich do zamrażarki należy dokładnie je oczyścić, a do tego zblanszować. To czynność, która polega na włożeniu grzybów do osolonego wrzątku przez parę minut. Na koniec trzeba przemyć je zimną wodą i osuszyć. Inną metodą będzie ugotowanie grzybów na parze. Do tego będziemy potrzebowali około 10 minut. To bardzo dobra technika na to, aby zachować jędrność i dobry smak grzybów. Zanim przeniesiemy je do zamrażalki, musimy poczekać, aż całkowicie ostygną. Po tym czasie przełóżmy je do plastikowych pojemników lub specjalnych woreczków do mrożenia, gdzie nie będą miały dostępu do powietrza. Dzięki temu zachowamy ich w dobrym stanie nawet od 6 do 8 miesięcy.

Suszenie grzybów

Bardzo dobrą alternatywą dla mrożenia grzybów jest ich suszenie. To metoda, która pozwoli nam na najdłuższe przechowywanie zebranych grzybów. Przed przystąpieniem do suszenia musimy zatroszczyć się o to, aby dokładnie je oczyścić. Następnie możemy je pokroić i rozłożyć na blaszce lub powiesić na nitkach. Pamiętajmy o tym, aby pod żadnym pozorem nie myć grzybów przed ich suszeniem. Inaczej proces ten nie zakończy się sukcesem. Chcąc wysuszyć grzyby w piekarniku, należy ustawić urządzenie na około 50 stopni Celsjusza. Dobrze, aby drzwiczki piekarnika były otwarte. Jeśli często udajemy się na grzybobranie, możemy zainwestować w suszarkę, która w idealny sposób przygotowuje grzyby do przechowywania. Ciekawym rozwiązaniem będzie nawleczenie pokrojonych grzybów na nitkę i zawieszenie ich w miejscu, które jest słoneczne i przewiewne. W tym przypadku jednak będziemy musieli dość długo czekać na efekt.

Dlaczego dokładne przyrządzanie grzybów jest ważne?

Jak widzimy, jest wiele sposobów na to, aby przetworzyć grzyby. Możemy wybrać taką technikę, która najbardziej nam odpowiada. Zwróćmy uwagę na to, że w każdym przypadku należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu i przyrządzeniu grzybów. Jeśli okaże się, że grzyby nie są odpowiednio podsmażone czy ugotowane, może to doprowadzić do nieżytu żołądkowo-jelitowego. Nieodpowiednio przygotowane grzyby, podobnie jak surowe, mogą zawierać szkodliwe dla człowieka toksyny, a w ostateczności doprowadzić nawet do zatrucia. Są bardzo ciężkostrawne, przez co mogą wywoływać różne nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego; biegunkę, wzdęcia czy wymioty.

Zatrucie pokarmowe może bardzo negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu. Nawet jeśli pozbędziemy się toksyn z organizmu, wciąż możemy czuć się osłabieni. W tym czasie bardzo ważne jest zadbanie o odpowiedni wypoczynek. Zrezygnujmy z intensywnego wysiłku fizycznego i pozwólmy sobie na odpoczynek. Dzięki temu zdecydowanie szybciej dojdziemy do siebie i unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji. Aby mieć pewność, że skutecznie wypoczniemy, możemy zainwestować w nowy materac, dzięki któremu zapewnimy sobie najwyższy poziom wygody i komfortu. Aby tak się stało, nowy model musi być w 100% dopasowany do naszych potrzeb i indywidualnych preferencji. W tym celu zapoznajmy się z właściwościami materacy, o których możemy przeczytać między innymi na stronie https://fit4sleep.pl/, a następnie udajmy się do sklepu stacjonarnego Radom, gdzie na własne oczy będziemy mogli zobaczyć interesujące nas modele.

Jeśli należymy do miłośników grzybobrania, sposoby na przyrządzanie grzybów nie powinny być nam obce. Wciąż jednak warto mieć na uwadze to, aby bardzo dokładnie przygotować grzyby przed dodaniem ich do dania. W ten sposób możemy uniknąć zatrucia pokarmowego czy innych nieprzyjemnych dolegliwości.

Przeczytaj także: Jakie kolory są najlepsze do sypialni?