Dzisiejsze czasy wiążą się z życiem w nieustannym biegu. Wszyscy narzekają na brak czasu, a relacje rodzinne są notorycznie zaniedbywane. Nawet gdy uda się usiąść wraz z partnerem do wspólnego posiłku, często przeszkodą uważnym jedzeniu i wartościowej rozmowie staje się elektronika. Dlaczego praca nad wprowadzeniem do planu dnia wspólnych posiłków jest ważna dla budowania zdrowego i trwałego związku?
Siła wspólnych rytuałów
Każdy związek przechodzi przez różne fazy. Jedną z nich jest budowanie poczucia bezpieczeństwa, zaufania i stabilności. Na tym etapie wspólne jedzenie posiłków może okazać się niezwykle ważne i wartościowe! Z czego to wynika? Przede wszystkim, w tym celu konieczne jest wypracowanie wspólnej rutyny. A ludzkie ciała bardzo lubią powtarzalność – sprzyja ona stabilności nastroju i prawidłowej regulacji nastroju. Dzięki temu spędzanie czasu z partnerem jest w stanie obniżać poziom stresu oraz sprawiać, że radzenie sobie z codziennymi problemami będzie łatwiejsze.
To wszystko kreuje dużą dozę przyjacielskiego i partnerskiego wsparcia, które jest nieodzownym uzupełnieniem romantycznych aspektów relacji. Podobnie, jak codzienne kładzenie się do łóżka i spędzanie czasu oglądając ulubione seriale na wygodnym materacu – takim jak jeden z tych pod linkiem https://sennamaterace.pl/119-materace-100×190, tak wspólne jedzenie posiłków nadaje ram dniu i zapewnia spędzanie wspólnego czasu nawet podczas dni wyjątkowo przepełnionych obowiązkami. Warto pamiętać o tym, że wspólne jedzenie obiadów, śniadań czy kolacji, jest zdecydowanie bardziej wartościowe niż oglądanie telewizji! Jedzenie posiłków przy jednym stole stwarza przestrzeń do rozmów i wzajemnego poznawania się.
Przygotowanie kolacji jako idealna randka w domowym zaciszu
Wspólne posiłki mogą być też doskonałym sposobem na randkę! Można zarówno zorganizować taki wieczór w formie niespodzianki, jak i ustanowić wspólny rytuał cotygodniowego gotowania i jedzenia ulubionej, domowej potrawy. Jest to doskonały sposób na poznanie się dla par z krótkim stażem. Z kolei wieloletni partnerzy i małżonkowie mogą dodać swojej relacji nieco świeżości dzięki wprowadzeniu nowej, wspólnej aktywności.
Warto pamiętać o tym, że wspólny, wartościowy posiłek to nie tylko jedzenie w domu! Uważny i bliski czas można spędzić, także będąc na mieście. W końcu czy istnieje para, która nie ma swojej ulubionej restauracji? Wspólna przerwa w pracy lub obiad po długim i męczącym dniem to idealna okazja do podzielenia się swoimi przeżyciami z danego dnia. Warto mieć na uwadze to, że wcale nie musi to być kolacja w wytwornej restauracji! Ulubiony fast food, pobliska pizzeria czy szybki makaron – każda opcja jest dobra!
Jak wspólne posiłki wpływają na funkcjonowanie psychiczne?
Rytuały porządkują dzień. Nadają mu określoną strukturę, wywołują poczucie bezpieczeństwa związane z przewidywalnością. Już regularne jedzenie w samotności poprawia dobrostan psychiczny. A wówczas gdy pewność związana z określoną czynnością łączy się z codzienną obecnością ukochanej osoby, dobre samopoczucie staje się jeszcze lepsze! Jednak chodzi tu nie tylko o poczucie stabilności.
Wspólne posiłki pozwalają na budowanie trwałego związku również dlatego, że są pewnym symbolem tego, jakie miejsce relacja zajmuje w hierarchii wartości każdego z partnerów. Umiejętność odłożenia innych spraw na później i poświęcenie czasu bliskiej osobie to oznaka miłości i prawdziwego szacunku. Jest to ważne również w życiu par mających dzieci. Dzięki codziennemu gromadzeniu się przy stole pociechom przekazywane są rodzinne wartości. W połączeniu z nauką rozsądnych nawyków żywieniowych może to być prawdziwym skarbem o nieocenionej wartości.
Bycie tu i teraz – praktykowanie wdzięczności
Podczas wspólnych posiłków można też stawiać swój związek ponad intensywnością współczesnego świata. Jest to okazja do odłączenia się od nieustannego napływu informacji i do poświęcenia czasu chwili obecnej. W towarzystwie partnera można skupić się na jedzeniu, na smakach, zapachach i wykorzystać ten czas do obserwowania otaczającej nas rzeczywistości. Jest to idealna okazja również do wyrażenia wdzięczności! Zarówno za dom, rodzinę, pracę jak i inne wartości, ale również za codzienną obecność partnera i za wzajemne okazywanie sobie miłości każdego dnia. Taki obiad to czas, który warto docenić właśnie dlatego, że każda z osób odłożyła swoje indywidualne sprawy na bok i zdecydowała się w pełni spędzić czas ze swoją drugą połówką.
Nauka uważnego słuchania
W mediach często podkreśla się kwestię mindfulness eating. Jest to idea, która skupia się na świadomym jedzeniu. Początkowo dotyczyła jedynie odłożenia wszelkich urządzeń na bok i używanie wszystkich zmysłów podczas posiłków. Wąchanie składników, przyglądanie się ich kolorom, fakturze, konsystencji, a także skupienie na wolnym tempie przeżuwania miało być sposobem na zwolnienie i zapewnienie sobie odrobiny spokoju w ciągu dnia.
Jednak można tę ideę nieco rozszerzyć i przenieść również na naukę słuchania swojego partnera. Częstym problemem jest bowiem słuchanie pozbawione głębszej refleksji. Jednak dzięki poświęceniu pełnej uwagi swojemu partnerowi, relację można przenieść na zdecydowanie wyższy poziom i sprawić, że będzie ona jeszcze pełniejsza niż była do tej pory.
Wspólne posiłki są niezwykle wartościowe! Nie bez powodu od setek lat ludzie spotykali się i spędzali razem czas podczas jedzenia. Warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny wspólne zjedzenie przynajmniej jednego dania. Jest to wartościowa inwestycja w jakość i trwałość każdego związku.