Do twórczych zajęć możemy zaliczyć wiele czynności – malowanie, rysowanie, tworzenie, pisanie… Wcale nie potrzebujemy specjalnych zdolności, aby się nimi cieszyć. Co więcej, takie aktywności wiążą się z licznymi korzyściami. Nie ma wątpliwości, że warto wprowadzić je do naszego życia! Dowiedz się, jakie zalety mają twórcze zajęcia! 

Zalety kreatywnych czynności

Nawet jeśli kreatywne zajęcia nigdy nie były naszą mocną stroną, możemy na nowo nauczyć się czerpać z nich radość. Zdecydowanie warto o to zadbać, ponieważ twórcze czynności pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Korzyści, jakie im towarzyszą, to między innymi:

 • zredukowanie stresu,
 • zrelaksowanie się,
 • poprawa koncentracji,
 • ćwiczenie pamięci,
 • poprawa samopoczucia,
 • wyciszenie umysłu,
 • zabicie nudy,
 • rozwój zainteresowań,
 • rozwój wyobraźni,
 • pobudzenie ciekawości,
 • nauka cierpliwości,
 • rozwój abstrakcyjnego myślenia,
 • pobudzenie wrażliwości

Co nam dają twórcze zajęcia?Dla kogo twórcze zajęcia?

Kreatywne zajęcia to coś, co każdy może spróbować. Nie potrzeba żadnych specjalnych predyspozycji, aby po prostu cieszyć się procesem tworzenia i pobudzenia wyobraźni. Nawet jeśli nasza twórczość nie będzie prezentowała się jak dzieło sztuki, nie zniechęcajmy się. W takich czynnościach nie chodzi o sam wynik, ale o to, co włożymy od siebie – to właśnie sam rozwój kreatywności pozwala nam doświadczyć tych wszystkich pozytywnych właściwości.

Przyglądając się zaletom, jakie wiążą się z twórczymi zajęciami, możemy dojść do wniosku, że będą one idealnym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z dużym stresem czy niepokojem. Praktykowanie kreatywności pozwoli im zapomnieć o sprawach, którymi się przejmują. Pozbędą się negatywnych emocji, które tak długo gromadzili w swoim wnętrzu. Twórcze zajęcia sprawią, że nasz umysł się wyciszy, a my będziemy mogli w końcu się zrelaksować. Skupimy się na tym, co tu i teraz, zamiast myśleć o rzeczach związanych z przyszłością. Jest to również cudowna technika dla osób, które zmagają się z różnymi problemami natury psychicznej.

Nie ma wątpliwości, że kolejną grupą, która wyciągnie liczne korzyści z kreatywnych czynności, są dzieci! Malowanie, rzeźbienie czy tworzenie da im szansę nie tylko na to, aby dobrze się bawić, ale aby również rozwinąć wiele cennych umiejętności. Polepszy się ich zdolność abstrakcyjnego myślenia, nauczą się cierpliwości i determinacji, a do tego znajdą w sobie ciekawość, by próbować nowych rzeczy. Twórcze zajęcia będą ponadto świetną alternatywą dla czasu, który często spędzają na telefonie czy przy komputerze.

Malowanie

Jednym z najpopularniejszych sposobów na rozwój kreatywności jest malowanie. Jeśli weźmiemy do ręki pędzel, szybko przekonamy się, jak cudowne to zajęcie. Na początek warto uświadomić sobie, że jest to sztuka, którą możemy zacząć bardzo łatwo – praktycznie w każdym sklepie plastycznym odnajdziemy zestaw pędzli, bloki rysunkowe czy farby. Zastanówmy się, jaką techniką chcemy tworzyć, a następnie dopasujmy odpowiednie produkty. Akryl, akwarela, a może farby olejne? Możemy zacząć od jednej techniki, a następnie wypróbować kolejne! Dużo radości przyniesie nam mieszanie kolorów i znalezienie tego idealnego odcienia. Jeśli nie czujemy się jeszcze pewnie w tworzeniu kształtów, możemy zainspirować się zdjęciem lub przedmiotem i na jego podstawie zacząć malować.

Ceramika

Praktyka, która ostatnio cieszy się dużą popularnością, to ceramika! Dzięki zajęciom ceramicznym możemy samodzielnie ulepić naczynie, ozdobić je, a następnie dać do pieca. W ten sposób zyskamy cudowny przedmiot, który stworzyliśmy od zera. Ukończenie projektu z pewnością zagwarantuje nam dużo satysfakcji.

Pisanie 

Rozwijać kreatywność możemy nawet w zaciszu własnego domu. Umożliwi nam to pisanie, które wymaga od nas zainwestowania zaledwie w dziennik i długopis lub ołówek. Zanim jednak zabierzemy się do spisywania naszych myśli, dopilnujmy, że siedzimy na wygodnym podłożu, na którym możemy się w pełni zrelaksować. Pozwoli nam na to materac z kokosem, który zagwarantuje nam niezwykły komfort i wygodę, a do tego spowoduje, że nasze ciało będzie mogło w pełni się odprężyć. Wybierzmy taki dziennik lub pamiętnik, w którym wygodnie będzie nam się pisać.

Pamiętajmy, że w tym wypadku nie mamy żadnych ograniczeń – możemy spisać wszystko, co przyjdzie nam do głowy. Możemy nawet stworzyć własny świat przedstawiony i wstawić do niego własnych bohaterów, których losami pokierujemy. Bez wątpienia rozwój historii przyniesie nam wiele satysfakcji, a do tego pomoże ćwiczyć nad pisaniem i językiem. Kolejną opcją jest interpretowanie naszych emocji poprzez tworzenie wierszy. To bez dwóch zdań przyczyni się do rozwoju kreatywności – pobudzimy wyobraźnię, starając się znaleźć odpowiednie słowa, rymy, a także metafory, które idealnie sportretują przedstawioną sytuację.

Nie ma wątpliwości, że twórcze zajęcia to mnóstwo zabawa. Oprócz tego umożliwiają nam rozwój kreatywności i wyciszenie umysłu. Wcale nie musimy mieć specjalnego talentu, aby cieszyć się artystycznymi czynnościami. Wybierzmy to, co nas interesuje – malowanie, pisanie czy robienie na drutach – i czerpmy z tego przyjemność!

Warto przeczytać: