Nie ma co ukrywać – dobrze zaplanowane oświetlenie domu, w tym w konkretnych pomieszczeniach, bez dwóch zdań daje komfort, wygodę czy więcej możliwości aranżacyjnych. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każdy pokój ma inne wymagania pod kątem lokalizacji czy rodzaju światła. Zatem, czym warto się kierować?

Jakie są rodzaje oświetlenia?

Planując oświetlenie wnętrza domu, należy przede wszystkim postawić na odpowiednie natężenie światła oraz jego barwę. Kwestia ta nie zawsze jest taka sama, gdyż każde pomieszczenie ma inne zastosowanie. Z uwagi na to, wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje oświetlenia, czyli:

  • oświetlenie ogólne – stanowi tło dla światła a punktowego i umieszczone jest w centralnym punkcie pomieszczenia,
  • oświetlenie miejscowe – służy do doświetlenia wybranych stref, w którym wykonujemy takie czynności, jak czytanie czy gotowanie,
  • oświetlenie dekoracyjne – pozwala na podkreślenie walorów estetycznych wnętrza oraz kreowanie nastroju, a co więcej jest samo w sobie dekoracją.

Bawienie się oświetleniem pozwala na stworzenie wyjątkowej aranżacji wnętrza. A jak to wygląda w poszczególnych pomieszczeniach?

Oświetlenie w salonie – czym się kierować?

Salon to miejsce, w którym dzieje się najwięcej – nie tylko w ciągu dnia, ale także i wieczorami. Obowiązkowym elementem jest tutaj oświetlenie centralne, które gwarantuje dostateczną ilość światła do wykonywania czynności. Jeśli spędzamy tutaj czas np. na czytaniu książki, to przyda się też oświetlenie punktowe. A w rodzinne wieczory przed telewizorem możemy postawić na oświetlenie dekoracyjne!

Oświetlenie kuchni – czym się kierować?

Aranżacja wnętrza względem światła - czym się kierować?W przestrzeni tej dużo się dzieje. Kuchnia to takie drugie serce domu, dlatego warto postawić tutaj na praktyczne oświetlenie centralne zlokalizowane pośrodku pomieszczenia. Mogą to być lampy wiszące. Inną kwestią jest niezbędne oświetlenie punktowe, które pozwoli nam w komfortowych warunkach m.in. gotować. Nad blatem, zlewozmywakiem czy kuchenką najlepiej postawić na wbudowane lampki lub świetlówki liniowe.

Oświetlenie łazienki – czym się kierować?

Tutaj stawiamy na praktyczność. Niezbędne będzie oświetlenie punktowe np. przy strefie kąpielowej oraz bezpośrednio przy lustrze, m.in. do wykonywania makijażu. Najlepiej postawić tutaj na barwę zbliżoną do naturalnej. Natomiast za najważniejszy element uznaje się oświetlenie centralne na suficie, docierające do każdego miejsca w łazience.

Oświetlenie sypialni – czym się kierować?

Kiedyś obowiązkowym elementem było tutaj oświetlenie centralne w postaci lampy sufitowe, jednak obecnie coraz częściej rezygnuje się z tego. Wykreowanie przytulnego nastroju jest ważniejsze, niż praktyczność – w końcu mamy się tutaj zrelaksować! Zatem stawiamy na oświetlenie punktowe przy łóżku oraz garderobie. Mogą to być kinkiety lub listwy. Warto także uwzględnić oświetlenie dekoracyjne.

Wygodne łóżko – czyli jakie?

Nie tylko dobre oświetlenie sprzyja zdrowemu wypoczynkowi. Jak się okazuje, istnieje wiele czynników, w tym odpowiedni kolor ścian, temperatura czy wilgotność powietrza. Jednak najważniejszym z nich jest łóżko. Jego rozmiar, wyposażenie czy umiejscowienie https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/109_jak-powinno-byc-ustawione-lozko-wzgledem-kierunkow-swiata może wpłynąć na wypoczynek. A jak skomponować komfortową przestrzeń?

Krok pierwszy – materac

Nie da się zaprzeczyć, że to właśnie materac do spania gwarantuje najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki użytkownika. W ten sposób nasze ciało może zregenerować się zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Jednak, aby było to możliwe, to pamiętajmy o wyborze odpowiedniego modelu. Pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim rozmiar https://sennamaterace.pl/111-materace-160×200 czy twardość.

Krok drugi – stelaż

Aby materac mógł pełnić we właściwy sposób swoją rolę, to musi mieć dobre wsparcie. Gwarantuje je stelaż, który dodatkowo ułatwia wentylację wypełnienia. Ponadto pozwala na odpowiednią amortyzację, usztywnienie i zmiękczenie wybranych stref.

Krok trzeci – poduszka

Komfortowe łóżko nie istnieje bez właśnie dopasowanej do nas poduszki. W końcu to właśnie dzięki niej możliwe jest właściwe wsparcie głównych partii ciała, czyli głowy, barków czy kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Krok czwarty – kołdra

Z pewnością każdy z nas lubi się przykryć kołdrą. W końcu przyjemnie otula nasze ciało! Jednak to nie jej jedyne zadanie, gdyż jak się okazuje, dzięki odpowiedniej gramaturze oraz wypełnieniu, gwarantuje odpowiedni komfort termiczny!

Krok piąty – pościel i prześcieradło

Na zdrowy sen wpływają również czystość w łóżku. W tym celu warto postawić na wysokiej jakości pościel i prześcieradło, które zabezpieczają przed zabrudzeniem. Ponadto dobrą opcją jest ochraniacz na materac, gdyż chroni on przed zawilgoceniem.

Światło – zarówno sztuczne, jak i naturalne odgrywa ważną rolę w aranżacji pomieszczenia. Poprzez odpowiednie punkty świetlne jesteśmy w stanie osiągnąć wyjątkowy klimat, a także stworzyć przestrzeń sprzyjającą zdrowemu wypoczynkowi czy odprężeniu.