Wielu rodziców zastanawia się, jak urządzić pokój dla swojego dziecka. Jak się okazuje, powinien on być piękny oraz funkcjonalny. Jednak, gdzie szukać inspiracji lub o czym po prostu pamiętać przy jego urządzaniu? Oto garść cennych wskazówek oraz kwestii, na które warto zwrócić uwagę!
Na jaki kolor pomalować ściany w pokoju dziecięcym?
Wbrew pozorom to, jakimi kolorami się otaczamy, ma wpływ na nasze samopoczucie. Tak też jest w przypadku dziecka. Jednak, zanim przystąpimy do malowania lub pokrywania ściany wykładziną, warto najpierw zadbać o ich odpowiednie przygotowanie – od tego etapu w dużej mierze zależy końcowy rezultat całej pracy! W pierwszej kolejności należy usunąć warstwy łuszczącej się farby lub starą tapetę, a następnie miejsca te zaszpachlować i wyszlifować. Na samym końcu postawmy na wygładzenie wszelkich nierówności oraz odpylenie powierzchni. Jeśli natomiast chodzi o farbę, to zdecydujmy się na taką, która jest zmywalna lub plamoodporna. Pozwoli to uniknąć kolejnego malowania w przypadku zabrudzenia przez dziecko ścian. Jeśli chodzi o barwy, to zrezygnujmy z intensywnych kolorów, które mogą być drażniące i utrudnić maluchowi odprężenie się. Najlepiej sprawdzą się tutaj przyjemne dla oka, pastelowe odcienie, takie jak lekko błękit. Możemy również postawić na ponadczasową szarość czy delikatną żółć. Nic nie stoi również na przeszkodzie, abyśmy zastosowali duet barw!
Wyznaczenie stref w pokoju dziecka
Przy urządzaniu pokoju dziecięcego ważną kwestią jest odpowiednie podzielenie przestrzeni. Ułatwi to zarówno wykorzystanie przestrzeni jak i utrzymanie porządku. W przypadku dziecka wyróżnia się dwie podstawowe strefy – do zabawy i do nauki.
Strefa do zabawy
Kącik do zabaw powinien być zaaranżowany tak, aby zapewnić dziecku pełne bezpieczeństwo, ale nie ograniczał swobody. Postawmy tutaj na regał na zabawki, książeczki lub inne “skarby” malucha. Pamiętajmy jednak, aby wszystkie zabawki były na wysokości naszej pociechy. Zainwestujmy również w miękki dywan, gdyż dzieciaki uwielbiają bawić się na podłodze! Świetnie sprawdza się tutaj poduszeczki i kącik, pozwalający na ukrycie się.
Strefa do nauki
W pokoju starszych dzieci warto również uwzględnić strefę do nauki. Obejmuje ona biurko, które jest dopasowane do dziecka. Optymalny rozmiar biurka do nauki dla dziecka wynosi minimum 60 do 90 cm szerokości oraz 120 cm długości. Oprócz tego przyda się lampka, niewielki regał na książki oraz ergonomiczny fotel.
Kreatywna przestrzeń w pokoju dziecka – na czym polega?
Mamy już odpowiednio podzielony pokoik – jednak, co dalej? Kolejnym krokiem w urządzaniu dziecięcego pokoiku jest umiejscowienie podstawowych meblu, takich jak szafa na ubrania, łóżko, szafka nocna czy półki. Warto od razu zastanowić się, gdzie można stworzyć kreatywną przestrzeń. Jest to miejsce, w którym nasza pociecha może wyrażać siebie, np. poprzez malowanie. Dostępność do takiego dodatkowego bodźca z pewnością wspomoże rozwój dziecka. Pomóc nam w tym może farba tablicowa, farba magnetyczna lub korkowa wykładzina na ścianie.
Wygodne łóżko dziecięce – z czego się składa?
Łóżko dziecięce to przestrzeń, na której nasza pociecha nie tylko śpi, ale także w ciągu dnia gra w gry, rozmawia z przyjaciółmi czy po prostu odpoczywa. Warto zatem, aby wybrany przez nas model posiada komfortowy zagłówek lub miękkie poduchy pod plecy. Jednak mimo wszystko dziecko korzysta z łóżka w nocy, aby się porządnie wyspać. Z czego powinno się składać, aby zapewniać maksymalny komfort oraz zdrowy wypoczynek?
Krok pierwszy – materac
Dla dzieci zalecane są materace piankowe, które umożliwiają idealne wsparcie wciąż rozwijającego się kręgosłupa. Ponadto gwarantują właściwą regenerację po dniu pełnym zabawy i nauki!
Krok drugi – poduszka
Dobra poduszka dla dziecka powinna być dość płaska oraz pozbawiona zbyt dużej ilości wypełnienia. Oprócz tego zaleca się modele 50×60 cm, które są najbardziej odpowiednie dla maluchów, przedszkolaków oraz dzieci we wczesnym wieku szkolnym.
Krok trzeci – kołderka
Kołderka dziecięca powinna być dopasowana do aktualnych rozmiarów łóżka lub wzrostu dziecka. Najbardziej poleca się modele szyte z tkanin naturalnych, takich jak bawełna czy bambrów, gdyż są one delikatne dla skóry malucha.
Krok czwarty – pościel i prześcieradło
Za najlepsza pościel oraz prześcieradło uważa się modele wykonane z wysokogatunkowej, 100% bawełny. Jest ona naturalna i oddychająca, dzięki czemu zapobiega poceniu się dziecka. Ponadto są dostępne w różnych wzorach!
Krok piąty – ochraniacz na materac
Dzieciom zdarzy się czasem popuścić w nocy lub rozlać napój na łóżku. Cierpi na tym nie tylko kołdrą, ale także materac. Aby zabezpieczyć go przed namoczeniem, warto postawić na wodoodporny ochraniacz na materac.
Niezaprzeczalnie – pokój dziecięcy nie jest łatwy do urządzenia. Musi on uwzględniać potrzeby naszej pociechy, a także wspierać rozwój. Oznacza to, że należy odpowiednio zaplanować strefę do zabawy i nauki. Pamiętajmy również o wygodnym łóżku!