W sytuacji zagrożenia budzi się w nas instynkt walki lub ucieczki i jest to całkowicie normalna reakcja. Nasze ciało odruchowo chce się chronić, angażując do tego wszystkie układy. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jak strach wpływa na nasze ciało, skąd się bierze i jakie są jego dobre oraz złe strony? Tak naprawdę ta jedna z podstawowych, wręcz pierwotnych cech nie jest bez znaczenia. Oto garść informacji na temat strachu oraz tego, jak go pokonać!
Strach a lęk
Każdy z nas czuł kiedyś strach, a jego przyczyna jest uzależniona od sytuacji lub problemu, z którym się zmagamy. Pojawia się najczęściej gdy mamy do czynienia z niebezpieczeństwem, czujemy się zagrożeni lub nasze myśli krążą wokół konkretnej sytuacji. Wówczas pojawia się stan napięcia. Objawia się on powiększonymi źrenicami, przyspieszonym oddechem, poceniem rąk czy suchością w ustach. Tutaj nasz organizm przygotowuje się do walki lub ucieczki. Strach jest również często mylony z lękiem. Również uznaje się go za stan emocjonalny, w który pojawia się w odpowiedzi na zagrożenie. Jednak w tej sytuacji jest ono najczęściej wyolbrzymione lub w ogólnie nie istnieje. Najczęściej wynika z osobistych obaw, uprzedzeń, przeżytych traum czy wyimaginowanych zmartwień. Pod kątem fizycznym mówi się o objawach podobnych do strachu, aczkolwiek są bardziej intensywne. Inną kwestią, która pozwala nam odróżnić strach od leku, jest fakt, iż strach występuje z konkretnego powodu, a lęk często jest nieuzasadniony. W końcu sytuacja, którą się martwimy, jeszcze nie wystąpiła.
Objawy strachu
Reakcja naszego organizmu na strach określana jest najczęściej reakcją „walki lub ucieczki”. Jest to mechanizm, z którym się rodzimy i który ma pomóc nam wybrnąć z ciężkiej, a nawet niebezpiecznej sytuacji. Poprzez szereg objawów nasze ciało przygotowuje się fizycznie i psychicznie na przysłowiową „walkę” lub „ucieczkę”, a wynika to ze zwiększającej się na chwile wydolności. Nie da się pomylić tych objawów z żadnymi innymi. Uczucie to jest tak dominujące, że często doprowadza do paraliżu. Wiąże się on z niemożnością podjęcia jakichkolwiek działań. A jak najczęściej objawia się starach? Oprócz wymienionych wyżej kwestii obejmuje przyspieszone bicie serca, nudności, ból i zawroty głowy, mrowienie w kończynach czy przyspieszony metabolizm. Często skarżymy się także na dzwonienie w uszach lub chwilowa głuchość, a także uczucie zdezorientowania. W wielu sytuacjach strach jest uzasadniony, jednak w wielu sytuacjach warto wziąć głęboki oddech i pozwolić swojemu umysłowi na chłodną kalkulację. W końcu nie każda sytuacja wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem. Jeśli jesteśmy w domu, to warto udać się do spokojnego miejsca, np. do sypialni i uspokoić się. http://twoja-sypialnia.pl/ pozwoli nam na zorganizowanie przestrzeni, w tym łóżka tak, aby było nam jak najwygodniej w czasie pojawiających się objawów. A co, gdy strach dopadnie nas już w łóżku?
Dlaczego strach rośnie w nocy?
Przeżyliśmy pewne wydarzenia i czujemy strach przed kolejnymi doświadczeniami, które są związane z tymi czynnikami? Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo doświadczenie, przeżyte wydarzenia, ludzie czy sytuacje są w stanie wpłynąć na naszą psychikę. Wiedząc już, czego możemy się mniej więcej spodziewać w przyszłości, możemy sobie tylko wyobrazić, co się stanie. Stąd niedaleko do poczucia zagrożenia i wywołania strachu. Najczęściej czujemy do w nocy, kiedy to leżymy w swoim łóżku, na wygodnym materacu hybrydowym https://hilding.pl/kategoria/materace-hybrydowe/, a nasze myśli swobodnie wędrują. Aby móc uniknąć problemów ze snem i jakościowe się wysypiać, zaleca się stosowanie uspokajającej muzyki i kierowanie swoich myśli na zupełnie inny tor. A najlepiej będzie zneutralizować problem u samej podstawy. Zatem, jak pokonać strach?
Jak pokonać strach?
Wydawać by się mogło, że najlepszym sposobem na uniknięcie źródła strachu jest schowanie się w sypialni, pod wygodną kołdrą https://sleepinghouse.pl/84-koldry. Jednak ucieczka przed światem na dłuższą metę nie jest dobrym rozwiązaniem — w końcu czasem musimy zmierzyć się ze źródłem swojego strachu. Jest kilka sposobów na jego opanowanie, a oto kilka z nich!
Wzmocnij swój strach poprzez mówienie o nim
Czasem opowiadanie przynajmniej 3 razy o tym, czego się boimy, ale poprzez wyolbrzymienie, pozwala na pokonanie strachu. W końcu używając dramatycznych słów i emocji, sami zaczniemy śmiać się z tego, a źródło strachu może łatwo zniknąć.
Odwróć swoją uwagę
Pokonanie strachu polega także na odwróceniu swojej uwagi od jego nakręcania. Warto zatem znaleźć sobie czynność, która angażuje pod kątem fizycznym, ale także umysłowym.
Postaw na aktywność fizyczną
Sport działa przeciwdepresyjne i pozwala pokonać strach poprzez zwiększenie poziomu dopaminy i serotoniny w mózgu. Postawmy zatem na jazdę na rowerze czy pływanie!
Oddychaj
Gdy tylko zaczynamy czuć zbliżające się objawy strachu, warto zacząć świadomie oddychać. Polega to na wydłużaniu wdechu i wydechu, a także liczeniu.
Działaj pomału
Metody małych kroczków działają i to bardzo dobrze. Pamiętajmy jednak, że pokonanie strachu nie zajmie kilka dni, a kilka tygodni. Jednak liczy się efekt!
Strach to normalna reakcja, którą każdy z nas interpretuje w inny sposób. Zależy to od osobistych doświadczeń oraz stanu emocjonalnego. Nie możemy jednak dopuścić do sytuacji, kiedy utrudni nam to codzienne funkcjonowanie. W życiu musimy radzić sobie z licznymi sytuacjami — mniej lib bardziej stresującymi, dlatego warto już dziś wiedzieć, jak pokonać strach i śmiało iść po swoje!