W dzisiejszych czasach oferta noclegowa w różnych miastach jest tak rozbudowana, że ciężko jest zdecydować się na coś konkretnego. Taka decyzja potrafi przyprawiać o niemały zawrót głowy, a podróżując kilkuosobową grupą, należy podjąć ją wspólnie, co dodatkowo może powodować niechciane konflikty. Zazwyczaj też najpierw wybieramy kierunek naszej podróży, a następnie hotel, w którym chcemy się zakwaterować. Podpowiadamy więc, co szczególnie uwzględnić przy wyborze idealnego hotelu.

Po pierwsze – lokalizacja hotelu

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, zanim zdecydujemy się na konkretną bazę noclegową, na początku wybieramy cel naszej podróży. Gdy już ustalimy, dokąd zamierzamy się wybrać, przechodzimy do analizy ofert okolicznych hoteli. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na dokładną lokalizację każdego z hoteli. Najlepsza będzie ta nieopodal czy nawet w samym centrum miasta, aby nie tracić czasu na niepotrzebne i uciążliwe dojazdy. Poza tym, jeśli środkiem waszego transportu nie jest auto, a np. pociąg, warto także rozważyć te hotele, które są usytuowane jak najbliżej dworca kolejowego. Przeanalizujcie również to, jakie atrakcje chcecie zaliczyć podczas wyjazdu, dzięki temu też będzie Wam o wiele łatwiej zdecydować się na konkretne zakwaterowanie. Zorientujcie się także, czy w pobliżu są dostępne sklepy spożywcze i chociaż jedna apteka.

Cel wyjazdu

Cel wyjazdu to jedno z kluczowych kryteriów wyboru odpowiedniego zakwaterowania. W zależności od obranego planu podróży, będziemy szukać hotelu z większymi lub mniejszymi udogodnieniami. Jeśli waszym priorytetem jest wypoczynek i zaznanie relaksu, warto przejrzeć ofertę hoteli z takimi atrakcjami dla gości jak SPA czy basen. Natomiast, jeśli wybieracie się w góry i zamierzacie całe dnie spędzać na wędrówkach poza ośrodkiem, nie musicie przepłacać za dodatkowe udogodnienia, z których i tak nie skorzystacie. Ustalcie wspólne priorytety i zdecydujcie, czy wystarczą Wam pokoje z własną łazienką, czy coś większego w postaci domku lub apartamentu.

Dostępny budżet

Czym się kierować przy wyborze hotelu?Ważnym krokiem przy planowaniu każdej podróży jest także ustalenie budżetu, dzięki któremu będziecie w stanie odpowiedzieć sobie na to, czy stać was na dany hotel, czy też nie. Każdy z nas zresztą zwraca uwagę na cenę pokoju w hotelu, niezależnie od dysponowaną ilością pieniędzy. Jednakże warto wiedzieć, na co możemy sobie pozwolić, a o czym powinniśmy zapomnieć. Do tego wlicza się także standard hotelu, którego oczekujemy. Ceny obowiązujące w hotelach są uzależnione właśnie od wielu czynników, nie tylko od jego oferowanych udogodnień, ale także od lokalizacji czy pory roku, a niekiedy nawet od dni tygodnia. Niestety nie wszystko dostaniemy za daną kwotę i trzeba się z tym pogodzić, ale zdecydowanie ułatwi nam to finalny wybór zakwaterowania.

Opinie innych gości

Opinie o danym hotelu także powinny pomóc nam w podjęciu decyzji. To one tak naprawdę powiedzą nam, czego możemy się konkretnie spodziewać, jakie warunki panują w danym hotelu i czy faktycznie warto postawić na to rozwiązanie, a nie inne. Największe znaczenie powinny mieć dla nas opinie dotyczące czystości w pokojach oraz łazienkach hotelowych, gdyż hotele nigdy w swojej ofercie nie uwzględnią ich rzeczywistego stanu. Zdjęcia, które zazwyczaj można zobaczyć na stronach internetowych, zupełnie nie oddają faktycznych warunków oraz wyglądu pokoi i łazienek hotelowych, dlatego też warto zawsze czytać recenzje innych gości. Jeśli dany hotel posiada sporo negatywnych opinii, zastanówmy się, czy aby na pewno spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Jakość materacy

Niewątpliwie na ten aspekt zwraca uwagę najmniejsza liczba osób podczas wyboru hotelu, a tak naprawdę podłoże, na jakim śpimy, ma także duże znaczenie podczas wyjazdów. Każdy hotel powinien oferować swoim gościom jak najlepszej jakości materace do spania, aby wypoczynek dla nich był jeszcze przyjemniejszy, a sen zdrowy oraz głęboki. Jeśli dziwisz się, że po powrocie z wakacji nadal bolą Cię plecy, to być może dlatego, że dany hotel nie zapewniał Ci odpowiedniego wyposażenia w swoich łóżkach. Następnym razem zwróć więc szczególną uwagę na to, czy zostaniesz należycie obsłużony i będziesz w stanie dobrze wypocząć.

Wyposażenie hotelu

Razem z grupą wspólnie zastanówcie się także nad tym, czego konkretnie oczekujecie od swojego hotelu. Być może potrzebujecie parkingu dla Waszego auta lub chcecie, aby serwowano wam gotowe śniadanie, obiad i kolację. Takie dodatkowe udogodnienia znacznie podnoszą jakość odpoczynku, a także samej podróży. Nie wszystkie hotele oferują również swoim gościom ręczniki, szlafroki, próbki kosmetyków i jednorazowe kapcie. Warto jest zatem dowiedzieć się przed wyjazdem, co trzeba konkretnie spakować do swojej walizki. A jeśli podróżujesz z dzieckiem, dobrze by było, aby wybrany hotel był zaopatrzony w akcesoria ułatwiające do opieki nad dzieckiem, np. przewijaki czy kojce.

Czas zameldowania i wymeldowania

Przed wyborem konkretnego wyboru sprawdź także to, ile dokładnie trwa doba hotelowa oraz o których godzinach następuje zameldowanie i wymeldowanie. Są to zazwyczaj odgórne ustalenia, do których trzeba się zastosować, dlatego też warto znać je przed przyjazdem do hotelu. Dzięki temu będziesz również wiedział to, o jakiej porze możesz zjawić się w recepcji hotelowej, aby się zameldować, a w dniu wyjazdu, do której godziny musisz się spakować i opuścić swój pokój oraz oddać klucze lub kartę hotelową. Wiele hoteli idzie jednak też na rękę swoim gościom i dla ich wygody czy w razie takiej potrzeby mogą wydłużyć nieco dobę hotelową.

Wybór odpowiedniego hotelu wcale nie musi być problematyczny, jeśli będziesz się trzymał powyższych wskazówek. Na podstawie podanych kryteriów z pewnością znajdziesz coś, co będzie odpowiadać zarówno Tobie jak i Twoim kompanom w podróży. Nie daj się także omamić barwnym reklamom hoteli, które widzisz na co dzień. Zawsze warto lepiej dokładnie prześledzić ofertę danego hotelu, a szczególnie przeczytać opinie innych gości.

Przeczytaj także: