Coraz więcej osób w świadomy sposób podchodzi do kwestii swojego zdrowia oraz tego, co codziennie spożywa. Nie jest bowiem żadną tajemnicą fakt, iż jedzenie w znaczący sposób wpływa na funkcjonowanie organizmu. Wielu z nas nie posiada jednak większej wiedzy na temat zbilansowanych posiłków — nie wie, w jaki sposób dostosować swój plan żywieniowy, aby cieszyć się pełnią zdrowia. Dlatego często decydujemy się na wizytę u dietetyka, który przeprowadza badanie dietetyczne. Na czym ono polega i w jaki sposób może nam pomóc?
Na czym polega badanie dietetyczne?
Badanie dietetyczne to proces oceny stanu odżywienia organizmu, który przeprowadza się w ramach konsultacji dietetycznej. Pozwala on określić nawyki żywieniowe, skład ciała oraz ewentualne niedobory składników odżywczych. Kompleksowe badanie obejmuje szczegółowy wywiad z dietetykiem i edukację żywieniową. Badanie dietetyczne to pierwszy krok ku poprawie zdrowia oraz pierwszy element spersonalizowanego planu jedzenia. Dietetyk przygotowuje dla pacjenta odpowiedni jadłospis 7,14 lub 28-dniowy, którego pacjent powinien przestrzegać, aby zauważyć pozytywne zmiany.
Dla poprawy ogólnego zdrowia rekomendowany jest też dobór wysokiej jakości akcesoriów sypialnianych, a zwłaszcza wygodnego materaca od marki SleepMed. Komfortowe podłoże do snu możemy nabyć m.in. w salonach w Radom. Pamiętajmy, że zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucie i wsparcie codziennej diety!
Jak wygląda badanie i konsultacja dietetyczna?
Spotkanie z dietetykiem pozwala na indywidualne dopasowanie planu żywieniowego, który wspiera osiągnięcie celów zdrowotnych i poprawę samopoczucia. Pierwsza konsultacja dietetyczna zwykle rozpoczyna się od rozmowy — specjalista pyta o dotychczasowe nawyki żywieniowe, preferencje, a także o aktywność fizyczną czy historię chorób. W ten sposób analizowane są czynniki mogące wpływać na niedobory niektórych składników odżywczych, a tym samym świadczyć o złym samopoczuciu pacjenta. W następnym kroku przeprowadza się badanie dietetyczne — analizę składu ciała, najczęściej za pomocą metody bioimpedancji elektrycznej (BIA). Wykorzystuje się tutaj specjalne urządzenie, które wysyła sygnały elektryczne o niskim poziomie natężenia. Jest to całkowicie bezbolesny, a nawet niewyczuwalny proces. Wysłane sygnały przepływają przez płyny komórkowe w mięśniach i innych tkankach, napotykając opór na tkance tłuszczowej. Dzięki temu można odczytać procentowy i kilogramowy skład ciała. Niekiedy dietetyk zleca wykonanie dodatkowych badań, takich jak oznaczenie poziomu glukozy, cholesterolu czy witamin. Na podstawie zebranych informacji opracowuje on indywidualne zalecenia żywieniowe. W kolejnych wizytach monitorowane są postępy i wprowadzane ewentualne modyfikacje diety, bazując na doświadczeniu oraz odczuciach pacjenta.
Jakich informacji dostarcza badanie dietetyczne?
Badanie dietetyczne może być cennym źródłem wiedzy o naszym organizmie i stanie zdrowia. Przede wszystkim określa, czy nasze ciało jest właściwie odżywione oraz nawodnione. Najwięcej informacji dostarcza w tej kwestii analiza składu ciała. Pozwala ustalić poziom tkanki tłuszczowej, kostnej i masy mięśniowej. Oprócz tego wskazuje na zapotrzebowanie kaloryczne pacjenta, jego przemianę materii czy nawet rozmieszczenie płynów w przestrzeniach wodnych. Tak przeprowadzone badanie pomaga dietetykowi wykryć ewentualne nieprawidłowości i niedobory pokarmowe, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych. Największe wrażenie zazwyczaj robi tutaj wynik wieku metabolicznego, zwłaszcza u kobiet, gdyż może znacząco odbiegać od wieku rzeczywistego pacjenta. Im jest on niższy, tym świadczy o lepszym stanie zdrowia. Zawyżony wynik to sygnał zaburzeń odżywiania czy niskiego poziomu tkanki tłuszczowej. Zawartość tkanki tłuszczowej jest natomiast głównie istotna u osób otyłych oraz kobiet planujących potomstwo. Wartości powyżej normy, tak samo jak w przypadku wysokiej masy ciała, stanowią czynnik predysponujący do rozwoju chorób dietozależnych.
Wskazania do konsultacji dietetycznej
Konsultacja dietetyczna połączona z badaniem dietetycznym jest polecana w pierwszej kolejności tym, którzy chcą poprawić swoje zdrowie i zmienić codzienne nawyki żywieniowe. To skuteczny i bezpieczny sposób, aby sprawdzić kondycję swojego organizmu oraz dowiedzieć się, jakie zmiany w diecie będą słuszne. Jednakże jednym z głównych wskazań do konsultacji dietetycznej jest nadwaga. Dietetyk pomoże ustalić zdrowy plan redukcji masy ciała, uwzględniając indywidualne potrzeby i styl życia pacjenta. Podobnie, osoby z niedowagą lub zaburzeniami odżywiania mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy w odbudowie swojego organizmu. Badaniu dietetycznemu z wykorzystaniem metody bioimpedancji elektrycznej nie powinny natomiast poddawać się kobiety w ciąży. Oczywiście w ich przypadku istotna może być informacja o poziomie tkanki tłuszczowej czy ewentualnych niedoborach mikroelementów, lecz istnieją inne metody pozwalające dostosować odpowiedni plan żywienia w czasie oczekiwania potomstwa. Poza ciążą kategorycznym przeciwskazaniem jest także posiadanie wszczepionego rozrusznika serca, metalowych implantów i innych urządzeń elektrycznych, np. w jamie brzusznej typu „abillity”. Osoby ze stwierdzoną padaczką również powinny o swojej przypadłości poinformować dietetyka.
Jak należy przygotować się do badania dietetycznego?
Czy do badania dietetycznego należy przygotować się w szczególny sposób? Jak najbardziej! Właściwe przygotowanie ułatwia dietetykowi rozpisanie zdrowego planu żywieniowego dostosowanego do naszych potrzeb. Przed wizytą warto przez pewien czas zapisywać wszystkie spożywane posiłki i napoje, uwzględniając w tym godziny, ilości oraz wykorzystane składniki. Jeżeli podczas konsultacji będzie wykonywane badanie dietetyczne metodą BIA, na 24h przed badaniem nie należy przyjmować kofeiny ani alkoholu. Ważne jest też ograniczenie intensywnej aktywności fizycznej. Do badania najlepiej zgłosić się na czczo oraz z pustym pęcherzem. Poza tym warto zabrać ze sobą wyniki wykonanych wcześniej badań laboratoryjnych. Informacje o ewentualnych alergiach pokarmowych, chorobach przewlekłych czy przyjmowanych lekach również będą przydatne dla dietetyka. Dzięki właściwemu przygotowaniu konsultacja będzie bardziej efektywna, a zalecenia dietetyczne dokładniej dopasowane do stanu zdrowia pacjenta.
Badanie dietetyczne to cenne rozwiązanie przynoszące wiele informacji o stanie zdrowia, a tym samym pozwalające wprowadzić odpowiednie zmiany żywieniowe. Jest kluczowym elementem profilaktyki, który pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji i zapobieganiu chorobom związanym z nieprawidłowym odżywianiem. Z tego samego powodu na badanie i konsultację dietetyczną powinny wybrać się osoby zmagające się z otyłością, niedowagą czy zaburzeniami jedzenia. Wiedzmy, że dietetyk to specjalista w swojej dziedzinie, któremu możemy zaufać, a rozpisany przez niego plan jest wyrazem zaangażowania w poprawę naszego zdrowia.
Przeczytaj także: Prezenty świąteczne, które wspomagają zdrowy sen