Ashwaganda to roślina wykorzystywana w medycynie od wieków. Posiada wszechstronne właściwości, które wspierają terapię rozmaitych schorzeń. Właśnie dlatego już od kilku dobrych lat suplementy z wyciągiem z ashwagandy cieszą się rosnącą popularnością. Kiedy warto włączyć je do swojej diety? Czy zawsze przynoszą oczekiwane korzyści zdrowotne?
Czym jest ashwagandha?
Ashwaganda (Withania somnifera), nazywana też żeń-szeniem indyjskim lub witanią ospałą, jest ziołem, które już 3 tysiące lat temu było wykorzystywane w medycynie ajurwedyjskiej. To roślina należąca do rodziny psiankowatych, pochodząca z południowo-wschodniej Azji. Obecnie można spotkać ją też w Afryce, na terenie Indii, w basenie Morza Śródziemnego, a nawet na Wyspach Kanaryjskich. Ashwaganda jest krzewem, który nie przekracza 1,5 m wysokości. Ma grube, bulwiaste korzenie i niewielkie liście, o jajowatym kształcie. Owoce przypominają niewielkie jagody, w wyrazistym, pomarańczowo-czerwonym odcieniu.
Ashwaganda zawiera liczne związki aktywnie czynne, które odpowiadają za jej wieloobszarowe działanie. Wśród nich znajdują się m.in. alkaloidy, flawonoidy, witanoidy, a także kwas chlorogenowy, somnitol, fitosterole, lipidy i kwasy tłuszczowe. To właśnie takie bogactwo różnych substancji dobroczynnie wpływających na stan zdrowia sprawia, że obecnie uprawa ashwagandy w celach leczniczych jest powszechna i bardzo popularna.
Ashwagandha – najważniejsze właściwości
Ashwaganda jest uznawana za cudowny środek, który wspiera leczenie rozmaitych schorzeń. Jakie są najważniejsze, potwierdzone właściwości tej rośliny?
- Działanie przeciwbakteryjne – ashwaganda wykazuje działanie przeciwzapalne, a także hamuje rozwój niektórych pasożytów.
- Działanie przeciwnowotworowe – wyciąg z liści ashwagandy może stanowić cenne uzupełnienie terapii przeciwnowotworowej. Wspomaga bowiem niszczenie komórek rakowych.
- Działanie przeciwcukrzycowe – ashwagandha wpływa korzystnie na poziom cukru we krwi i w moczu, a także zawartość glikogenu w tkankach. Na tej płaszczyźnie lepiej sprawdza się ekstrakt z liści niż z korzenia rośliny.
- Działanie przeciwstresowe – niektóre badania wskazują, że ashwaganda wykazuje działanie przeciwlękowe, podobne do tego, jakie zapewniają niektóre leki przeciwdepresyjne. Działanie wyciszające jest w stanie poprawić również jakość snu. Widoczne korzyści można osiągnąć w szczególności łącząc przyjmowanie wyciągu z korzenia witanii ospałej, ze snem na wygodnym materacu, np. takim jak jeden z dostępnych na stronie https://fit4sleep.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-120×200/.
- Korzyści dla serca – regularne przyjmowanie ashwagandy może zapobiegać umieraniu komórek serca, a także ograniczyć powstawanie patogennych zmian.
Wspomaganie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych – stosowanie ashwagandy może być pomocne w zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak Alzheimer. Stanowi też wsparcie w leczeniu parkinsona. Roślina ta korzystnie wpływa na koordynację ruchową i minimalizuje niepożądane działania niektórych leków. - Wspomaganie płodności u mężczyzn – ashwaganda może wspomóc produkcję plemników. Jest też w stanie pozytywnie wpłynąć na poziom libido oraz podnieść stężenie testosteronu i hormonu luteinizującego.
Jak stosować ashwagandhę?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak stosować ashwagandhę, aby osiągnąć maksymalne korzyści. Jednak nie istnieje jedna odpowiedź na to pytanie. Dawka jest zależna m.in. od formy przyjmowanego preparatu (sproszkowany korzeń, ekstrakt z korzenia), a także powodu wdrażania suplementacji. Wybierając klasyczny korzeń ashwagandy w proszku, standardowa dawka wynosi od 3 do 6 gramów dziennie. Najbezpieczniejszą opcją jest skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą.
Niemożliwe jest też jednoznaczne wskazanie pory dnia, w której należy przyjmować suplement. Wszystko zależy od oczekiwanych skutków. Osoby, które potrzebują zmniejszenia uczucia zmęczenia w ciągu dnia, powinny zażywać ashwagandhę rano. Z kolei wówczas, gdy ma ona służyć zminimalizowaniu problemów ze snem, lepiej brać ją wieczorem. Czasem zaleca się też suplementowanie żeń-szenia indyjskiego w kilku, małych porcjach. Warto wiedzieć, że najlepsze efekty suplementacji wszelkich ziół (dotyczy to również ashwagandhy) można osiągnąć przyjmując je pomiędzy posiłkami. Wynika to z tego, że błonnik znajdujący się w niektórych produktach spożywczych, czasem utrudnia ich wchłanianie.
Tradycyjnie, w medycynie ajurwedyjskiej, korzeń ashwagandy przygotowuje się w formie napoju na bazie wody lub ciepłego mleka. Obecnie jednak dostępne są również suplementy w formie tabletek i kapsułek, które dla niektórych osób są po prostu bardziej funkcjonalne i lepiej dostosowane do dzisiejszego, dynamicznego stylu życia.
Przeciwwskazania do stosowania ashwagandhy
Ashwaganda wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, jednak istnieją pewne grupy osób, które nie powinny przyjmować suplementów z zawartością tej rośliny. Szczególną ostrożność powinny zachować w szczególności osoby chorujące na nadciśnienie i cukrzycę. Witania ospała wykazuje bowiem efekt hipotensyjny oraz hipoglikemiczny – może nasilać działanie niektórych leków na wskazane schorzenia.
Również pacjenci przyjmujący środki farmakologiczne oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy (leki nasenne, antydepresyjne, przeciwpadaczkowe), nie powinni na własną rękę przyjmować ashwagandy. Przeciwwskazaniem mogą być też schorzenia tarczycy i inne zaburzenia obejmujące układ hormonalny. Suplementacja nie jest wskazana u osób zmagających się z chorobami o podłożu autoimmunologicznym, takimi jak Hashimoto, cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów czy stwardnienie rozsiane.
Ashwaganda może pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia. Jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się ze specjalistą przed rozpoczęciem suplementacji. Wystarczy wybrać się na krótką konsultację do lekarza, w mieście takim jak Radom, aby mieć pewność, że wprowadzenie witanii ospałej do diety jest w pełni bezpieczne.
Ashwagandha to zioło, które warto wprowadzić do codziennej diety w wielu sytuacjach. Jednak tak samo, jak w przypadku wszelkich innych suplementów, najlepiej zrobić to pod kontrolą lekarza, aby zapewnić sobie maksymalną skuteczność i bezpieczeństwo.
Przeczytaj także: Praktyczne pomysły na przechowywanie w sypialni